Kazanie na XVII Niedzielę Zw. (28 VII 2024 r.)
BRACIA i SIOSTRY!
Głód to nadal wielki problem świata. Zdecydowana większość ludności cierpiącej z powodu głodu to mieszkańcy Azji, bo 55 procent – głównie obywateli Indii. Około 40 procent głodujących to mieszkańcy Afryki – głównie Nigerii, Etiopii, Tanzanii, Kenii, Mozambiku i Czadu. W 2022 roku z głodem borykało się od 700–800 milionów ludzi na świecie. Przyczyny głodu to: konflikty zbrojne (dziś to przede wszystkim Strefa Gazy oraz Syria i Etiopia), następnie to: uchodźstwa, reżimy, zawłaszczania ziemi, nierówny podział dóbr. Dużo jedzenia się marnuje. Moglibyśmy nakarmić wszystkie osoby na świecie (które cierpią z głodu) jednym posiłkiem dziennie, zrobionym tylko ze zmarnowanego jedzenia. W 2022 roku zmarnowało się ponad miliard ton jedzenia – to żywność wyrzucona przez gospodarstwa domowe (a to ponad bilion dolarów rocznie).
Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii doraźnie zaradził głodowi
i przez cudowne rozmnożenie pięciu chlebów i dwóch ryb nakarmił tłumy, a jeszcze pozostało dwanaście koszów ułomków. Ten cud był zapowiedzią Chleba Eucharystycznego. Jezus rozmnaża Go na wszystkich ołtarzach świata. Ten Chleb daje życie wieczne. Jak śpiewaliśmy w Refrenie do Psalmu: „Otwierasz rękę, karmisz nas do syta”. Błogosławiony chłopiec z Włoch, Carlo Acutis, który żył Eucharystią na co dzień, który twierdził, że Eucharystia jest autostradą do nieba, napisał w Internecie, „że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co tracą, bowiem w przeciwnym razie kościoły byłyby tak pełne, że trudno byłoby wejść do środka. Jezus jest obecny
w Eucharystii w taki sposób, jak 2000 lat wcześniej
w czasach Apostołów, z tą różnicą, że wówczas, by zobaczyć Jezusa, ludzie byli zmuszeni ciągle się przenosić, podczas gdy my, obecnie, mamy dużo więcej szczęścia, bo możemy Go znaleźć w dowolnym kościele". Amen.