Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie na XVI Niedzielę Zw. (21 VII 2024 r.)

Sobota, 20 Lipiec 2024 r.

Kazanie na XVI Niedzielę Zw. (21 VII 2024 r.)


Kazanie na XVI Niedzielę Zw. (21 VII 2024 r.)

Pójdźcie wy.. i wypocznijcie nieco.

BRACIA i SIOSTRY! DRODZY STARSI!

Warto przypomnieć, że starość nie jest chorobą., ale fazą
w życiu człowieka, podobnie jak dzieciństwo, okres dojrzewania czy wiek dorosły. Wiek 4050 lat to zwykle pełnia życia, czas maksymalnej kreatywności intelektualnej i duchowej. Trudno też określić granicę pomiędzy dojrzałością a starością. Pojęcie starości jest względne. Istnieją znaczne różnice w przeżywaniu tego etapu życia starości. osoby, które mając 70 lat, cieszą się dobrą formą. Nie można jednak zaprzeczyć, że około 60-ciu do 70-ciu lat życia, zaczyna się obniżenie możliwości fizyczno-intelektualnych.
W Polsce zazwyczaj określa się, że starszy wiek dotyczy osób
w przedziale 6575 lat; sędziwy powyżej 85-ciu lat.

Wśród osób starszych rozróżnia się dwie grupy: 1. „trzeci wiek”, czyli oficjalna starość, która rozpoczyna się przejściem na emeryturę (obecnie w naszym kraju dla kobiet – 60 rok życia, a dla mężczyzn – 65 rok życia). Jest to etap życia, kiedy nie zmieniają się kwalifikacje, zdolności kształcenia ani relacje. 2.czwarty wiek”, od wieku 7580 lat, kiedy zaczynają się problemy psychiczne
i funkcyjne organizmu, a człowiek traci samodzielność. Jednak osoby zarówno „trzeciego”, jak iczwartegowieku mają dużo do zaoferowania innym: przede wszystkim swój wolny czas, doświadczenie życiowe, umiejętności wrodzone lub nabyte podczas swego życia, mogą podzielić się dobrym przykładem, mogą być czasami pomocnichociażby, by przypilnować wnuki.

Życie osoby w podeszłym wieku ma nadal swą wielką wartość, która powinna wykluczyć jego pozostawanie na marginesie życia. Pomaga w tym wykonywanie różnych prac, na które wcześniej nie było czasu. Taka aktywność ukazuje słuszność słów Psalmu 92:Nawet i w starości wydadzą owoc, zawsze pełni życiodajnych soków, aby świadczyć, że Pan jest sprawiedliwy”. Amen.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00