Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Odpust w Piasecznie (9 IX 2018 r.)

Niedziela, 09 Wrzesień 2018 r.

Odpust w Piasecznie (9 IX 2018 r.)


Piaseczno (9 IX 2018 r.)

 

Bracia i Siostry!

Dziś w pobliskim sanktuarium w Piasecznie jest odpust Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności. Powstanie sanktuarium maryjnego w Piasecznie jest związane z najstarszym na Pomorzu objawieniem się Matki Bożej. Według ustnej tradycji, w XIV wieku, prawdopodobnie w roku 1378, przez istniejącą tu wówczas puszczę jechał smolnik wraz ze swym sparaliżowanym synem. W pewnym momencie chłopiec zobaczył na pobliskim drzewie lipy Matkę Bożą, otoczoną wielką jasnością. Najświętsza Maryja powiedziała do chłopca, by podszedł do Niej. Ten odpowiedział, jest to niemożliwe, bo jest sparaliżowany. Wtedy otrzymał powtórne polecenie i nagle poczuł, że jest uleczony i może chodzić. Obudził śpiącego na wozie ojca i obaj wpatrywali się w cudowny widok Matki Bożej. Wieść o objawieniu i cudzie uleczenia rozeszła się szybko. Z okolicznych miejscowości zaczęli licznie przybywać w to miejsce pielgrzymi, aby modlić się i prosić o łaski. W miejscu objawień znajdowało się, istniejące do dzisiaj, źródełko, które otrzymało cudowne właściwości. Nieznany rzeźbiarz, zgodnie z relacją smolarza i jego syna, wyrzeźbił zaraz w 1380 roku w drewnie piękną figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, która do tej pory znajduje się w kościele parafialnym w głównym ołtarzu. Figurka ta od razu zasłynęła licznymi łaskami. W XVII wieku biskup powołał specjalną komisję w celu zbadania licznych cudów. W 1649 roku wydał dekret zatwierdzający kult słynącej łaskami figury. W tym czasie zatwierdził już 5 cudów. Tych 5 cudów, uznanych przez biskupa w 1649 roku to: 1uzdrowienie księżniczki Krystyny Radziwiłówny, 2wskrzeszenie Anny Konopackiej, 3ocalenie Zofii Gutowskiej z topieli w Wiśle, 4uzdrowienie Ewy Spigłowej z Rynkówki, 5uzdrowienie Grzegorza z Dzierżązna. one zobrazowane na starych malowidłach w kościele, a w 1983 roku umieszczono je na płaskorzeźbach wykonanych na drzwiach z brązu zamontowanych w głównym wejściu do sanktuarium. Przez wieki wierni przekazywali swe zeznania, listy, wota dziękczynne. Szczególnie cenne jest wotum dziękczynne późniejszego króla polskiego Jana III Sobieskiego za zwycięstwo z Turkami i Tatarami odniesione pod Chocimem w 1673 roku (twierdza graniczna) i pod Żurawnem w 1675 roku nad rzeką Dniestr. Król ufundował przepiękne sklepienie wraz ze swoim herbem. 50 lat temu ks. kardynał Karol Wojtyła, w 1968 roku, dokonał uroczystej koronacji sławnej figurki. Około 100 metrów od kościoła znajduje się miejsce objawień. Tu w 1727 roku powstała pierwsza kaplica. W następnych latach kapliczkę rozbudowywano. W czasie II wojny światowej Niemcy chcieli przymusić miejscową ludność do zniszczenia kapliczki, ale nikt się tego nie podjął i kapliczka ocalała. Po wojnie ją jeszcze raz rozbudowano i do dziś posiada nowoczesną formą w kształcie studzienki. Na przyległym terenie wybudowano 15 (!) stacji drogi krzyżowej.

Na początku XIII wieku w Piasecznie istniał kościół drewniany. Początkowo służbę Bożą sprawowali tu rycerze hiszpańscy. W XIV wieku parafie objęli Krzyżacy i oni wybudowali kościółek murowany (dzisiejsze prezbiterium) pw. NMP. W późniejszych wiekach, ze względu na potrzeby coraz liczniej przybywających pielgrzymów, kościół rozbudowano. W XVIII wieku dobudowano jeszcze dwie kaplice. Jedna pw. św. Józefa, druga pw. MB Szkaplerznej. Dzisiejszy ołtarz główny jest barokowy z XVIII wieku.

To najstarsze na Pomorzu miejsce objawień Matki Bożej jest licznie odwiedzane przez pielgrzymów. Od wieków Matka Boża obdarza modlących się tu swoimi łaskami, czego wyrazem są widoczne liczne wota wdzięczności.

W sanktuariach maryjnych można zobaczyć miejsca, w których Opatrzność Boża cudownymi drogami naznaczyła na rozdzielanie szczególnych łask. Amen.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00