Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie na Niedzielę Trójcy Św. (26 V 2024 r.)

Niedziela, 26 Maj 2024 r.

Kazanie na Niedzielę Trójcy Św. (26 V 2024 r.)


Kazanie na Niedzielę Trójcy Świętej (26 V 2024 r.)

 

BRACIA i SIOSTRY!

Dzisiejszej niedzieli przypominamy sobie o Trójcy Świętej. Mówiąc o Niej można wspomnieć, że w innych religiach są też podobne nauki, na przykład w hinduizmie o tzw. Trimutri: o bogu Brahma, Wisznu i Sziwie. Pamiętamy też triady egipskie: Orys (ojciec), Izys (matka), Horus (syn). W Babilonii najpierw był dualizm Ahura:Mazdy i Arymana, a dopiero później kult Mitry (słońca). W Starym Testamencie nie znajdujemy żadnych tekstów, które by wprost odsłaniały tajemnicę troistości Osób w jednej naturze Bóstwa (byłoby to zbyt niebezpieczne  ze względu na wielkie zagrożenie wielobóstwa). Ale występują sformułowania (już na początku Księgi Rodzaju) orzekania o Bogu w liczbie mnogiej:
I rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. W Nowym Testamencie są wymieniane trzy Osoby Boskie: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje cię.. (Łk 1,26); Nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca
i Syna i Ducha Świętego
(Mt 28, 16).

Teologia podaje, że: Trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, będąc jednym Bogiem; istniejąc w odrębności relacji osobowych, jedności istoty i równości majestatu, nie mają jednostkowych natur o identycznej pełni boskości, lecz każda z Nich jest całym Bogiem i ma jedną i tę samą naturę boską. Ich wspólne dzieło „ad extra” stanowi ekonomia stworzenia i zbawienia, realizowana zgodnie z właściwością relacyjną każdej z Osób Bożych, z których tylko Syn Boży wcielił się, cierpiał mękę, poniósł odkupieńczą śmierć na krzyżu i zmartwychwstał, udzielając się człowiekowi w Objawieniu Bożym, szczególnie nowotestamentowym. Trójca Święta jest fundamentem wiary chrześcijańskiej i jej największą tajemnicą (Encyklopedia Katolicka, kolumna 1048). (…) Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić (Mt 11,27). Amen.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00