Kazanie na Poniedziałek (II święto) Wielkanocy 2024 r.

Poniedziałek, 01 Kwiecień 2024 r.

Kazanie na Poniedziałek (II święto) Wielkanocy 2024 r.

Kazanie na Poniedziałek Zmartwychwstania P. (1 IV 2024 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Śmierć z przyczyn politycznych w Rosji i na okupowanych przez nią terenach jest na porządku dziennym. Boleśnie przekonali się o tym parafianie z Kałanczaka, znajdującego się w okupowanej przez wojsko rosyjskie części obwodu chersońskiego. Rosjanie zabili ich księdza. Powód? Prawosławny duchowny Stepan Podolczak odprawiał  liturgię po ukraińsku i odmawiał przejścia wraz ze swą parafią z Prawosławnego Kościoła Ukrainy pod zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego. 13 lutego 2024 roku księdza Podolczaka wywleczono z domu. Szedł boso z workiem na głowie. Dwa dni później jego żona otrzymała telefoniczne wezwanie, by w kostnicy zidentyfikować zwłoki. Rosjanie torturami doprowadzili kapłana do śmierci. Jak mówią jego parafianie: Był niezwykle bogobojną osobą. Był jak anioł, który zstąpił na ziemię. Był wierny Bogu, czystego ducha, uczciwy, sprawiedliwy. Przybył do Kałanaczka z obwodu lwowskiego i przez  ponad 10 lat wraz ze swoją wspólnotą parafialną budował tu cerkiew. Odprawiał wszystkie nabożeństwa w języku ukraińskim i modlił się za Ukrainę.

Wcześniej, dwadzieścia wieków temu, podobnie było z Jezusem.

Religijne obawy i motywy polityczne skłoniły zarówno Żydów, jak i namiestnika rzymskiego Poncjusz Piłata do zgładzenia Jezusa. Doprowadzono więc do fizycznego skazania, wymierzono Mu okrutną karę i wykonano wyrok. Chrystus został zabity przez ukrzyżowanie - jeden z najbardziej okrutnych sposobów egzekucji. Jego martwe ciało pochowano w solidnym grobie. Wejście do grobu zasunięto bardzo ciężkim kamieniem. Postawiono przy nim liczny oddział straży rzymskiej. Oddział ten na zmianę pilnował grobu, by czasami ktoś nie wyniósł ciała Jezusa i nie powiedział, że On zmartwychwstał (bo tak zapowiadał). Przed postawieniem straży miejsce pochówku zostało oficjalnie zapieczętowane. Każdy próbujący poruszyć kamień zamykający wejście do grobu musiałby naruszyć pieczęć i w ten sposób narazić się na gniew Rzymu.

Św. Paweł, po swoim nawróceniu w Pierwszym Liście do Koryntian napisał: Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dniazgodnie z Pismemi że ukazał się Kefasowi (Piotrowi), a potem Dwunastu, później zjawił się pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkim, ukazał się także i mnie.

Paweł osobiście znał świadków, którzy widzieli najpierw martwego, a potem zmartwychwstałego Jezusa. Gdy apostoł Piotr przyszedł rankiem i wszedł do pustego grobu, jak słyszeliśmy
w dzisiejszej Ewangelii:Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać
z martwych
. Co go przekonało? Nie tylko pusty grób po Jezusie, ale płótna po Nim, które nie były porozrzucane, a mocno zwinięte, tak jakby ciało z nich „ulotniło się. Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!