Kazanie na Środę Popielcową (14 II 2024 r.)

Środa, 14 Luty 2024 r.

Kazanie na Środę Popielcową (14 II 2024 r.)

Środa Popielcowa 2024 rok

BRACIA i SIOSTRY!

Posypywanie głów popiołem na znak pokuty można znaleźć już  w Starym Testamencie. W początkowych wiekach chrześcijaństwa obrzęd posypywania głów popiołem stosowano wobec grzeszników, którzy publicznie odprawiali pokutę. W XI wieku papież wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Rozpoczynający się dziś Wielki Post ma być czasem refleksji nad sobą. Tak łatwo oceniamy innych, teraz mamy szansę zobaczyć własne grzechy i spróbować je w tym czasie czterdziestu dninaprawić. Dziś usłyszymy: Nawracajcie się i wierzcie
w Ewangelię.
Każdy z nas musi zastanowić się, jaką wybrać formę pokuty i umartwienia. Każdy wie, z czym ma największy problem
i co dla niego będzie prawdziwym wyrzeczeniem. Oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki, podejmijmy różne inne postanowienia, jak: rzucenie palenia papierosów, picia alkoholu, rezygnację ze słodyczy, wcześniejsze wstanie na poranną modlitwę. W ten sposób umocnimy naszego ducha. W tym czasie dobrą okazją ku temu będzie też uczestniczenie w Drogach krzyżowych, śpiewaniu Gorzkich żali, nieopuszczenie żadnej niedzielnej mszy św.

Wielki Post to czas nowej szansy, którą daje nam Kościół. To też czas powrotu do Ojca. Przed nami czterdzieści dni przemiany, czterdzieści dni walki ze sobą, czterdzieści dni wyciszenia
i modlitwy, czterdzieści dni pokuty, którą sami sobie wyznaczymy. Być może te czterdzieści dni będzie miało decydujące znaczenie dla naszego zbawienia. Tych czterdzieści dni to też okazja do czynienia dobra. Nie zmarnujmy nawet minuty. Po naszej śmierci sami będziemy już tylko prochem. Stąd to znamienne przypomnienie: Pamiętaj człowiecze, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. Pozostanie jednak dusza, która jest nieśmiertelna. Na jej zbawienie trzeba sobie zasłużyć żyjąc tu na ziemi. Amen.