Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 I 2024 r.)
Drodzy Chrześcijanie!
Kościół jest jeden, ale nie jednakowy. Już w starożytności dały się zauważyć różnice między tradycją wschodnią – grecką,
i zachodnią – rzymską. Jednak przez tysiąc lat chrześcijanie Wschodu i Zachodu pozostawali w jedności. Gdy w 1054 roku rozłam stał się faktem, niewiele w istocie się zmieniło. Prawosławni i rzymskokatoliccy sprawują tę samą mszę św., podczas której pojawia się prawdziwy Chrystus w postaciach eucharystycznych.
I w Kościele wschodnim, i w zachodnim sprawuje się te same sakramenty, niosące tę samą Bożą łaskę. Jest natomiast wiele różnic w ceremoniach i tradycji. Są one jednak do pokonania – potrzeba jeszcze trochę czasu. Natomiast powstali w XVI wieku protestanci (za Lutra) nie mogą otrzymać Komunii św. podczas katolickiej mszy św. gdyż ich tzw. Wieczerza Pańska to tylko pamiątka ustanowienia przez Jezusa Wieczerzy Pańskiej i nie ma tam Żywego Jezusa pod postaciami chleba i wina. Protestantem był m.in. pisarz Andrzej Frycz Modrzewski, kalwinem – Mikołaj Rej, wielu Radziwiłłów.
W naszej parafii ośrodkiem protestantyzmu byli niemieccy gospodarze, którzy na 50 lat zajęli kościół w Garcu. Od konfederacji warszawskiej w 1573 roku i zaprzysiężeniu „wolności religijnej”,
w 1596 roku biskup kujawsko-włocławski Hieronim Rozrażewski odebrał im nasz kościół. W zamian w Rudnie, w 1631 roku zaadoptowali spichlerz i urządzili w nim pierwszy kościół (w 1761 – drugi, wieża stojąca do dziś jest z roku 1796).
W XVI wieku najbardziej radykalnym ruchem religijnym
w Polsce był odłam protestanckiego kalwinizmu – arianizm (nazywani „braćmi polskimi”). Był to odłam protestantyzmu, który kwestionował istnienie Trójcy Świętej. Do końca XVI wieku istniało już w Polsce prawie 100 zborów „braci polskich”. W 1658 roku uchwałą sejmu polskiego nakazano im zmienić wyznanie lub opuścić Polskę. Trzeba modlić się o jedność wszystkich chrześcijan. Amen.