Kazanie na III Niedzielę Adwentu (17 XII 2023 r.)

Niedziela, 17 Grudzień 2023 r.

Kazanie na III Niedzielę Adwentu (17 XII 2023 r.)

Bracia i Siostry!

PARARE VIAS DOMINI. Takie hasło zamieścił w swoim herbie poprzedni biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Biskup nawiązał do usłyszanych przez nas przed chwilą słów wypowiedzianych przez Jana Chrzciciela:Prostujcie Drogę Pańską. W Adwencie próbujemy nieco zatrzymać się i zastanowić nad sensem naszego życia.

Słyszałem o pewnym przedsiębiorcy, który pracował po kilkanaście godzin, zabiegając o rozwój swojej firmy. Gdy firma zaczęła dobrze prosperować, on nagle zaczął zadawać sobie w duchu pytanie, jaki to wszystko ma sens? Po co w to wkłada tyle wysiłku? Poczuł się znużony pracą i brakiem satysfakcji z życia. Sądził, że gdy postawi przedsiębiorstwo na nogi, poczuje się szczęśliwy,
a urlop w drogich, zagranicznych kurortach, pełnych luksusu i słońca przyniesie mu odpoczynek. Ale tak się nie stało. Doszedł do wniosku, że odpoczynek też nie wystarczy, że musi coś zmienić. Rozmyślając nad sobą i swoim życiem, doszedł do wniosku, że
w głębi duszy pragnie czegoś innego. Pragnął, mówiąc językiem dzisiejszej Ewangelii:wyprostować drogę Pańską. Idąc za radą swoich dobrych znajomych, przerwał swoją aktywność i pojechał na zamknięte rekolekcje. Zaczął regularnie się modlić i brać udział
w niedzielnych mszach świętych, czytać pismo św. I wtedy wreszcie poczuł spokój. Znalazł ukojenie i radość. Zaprosił do swojego życia Pana Jezusa. To Jezus pozwolił mu zrozumieć sens życia – sukcesów i porażek, pracy oraz wszystkiego, co się z nim dzieje. Tylko przyjmując perspektywę Jana Chrzciciela, którego jedynym odnośnikiem był Jezus, człowiek może określić, kim jest i dokąd zmierza jego życie. PARARE VIAS DOMINE! Jan Chrzciciel wzywa do prostowania dróg, którymi ma przyjść Chrystus w Boże Narodzenie. Jan woła w dzisiejszej Ewangelii:Pan jest blisko. Starajmy się unikać wszystkiego, co ma choćby pozory zła. Amen.