O Różańcu św. (1 X 2023 r.)

Niedziela, 01 Październik 2023 r.

O Różańcu św. (1 X 2023 r.)

Kazanie o Różańcu św. (1 X 2023 r.)

DRODZY CZCICIELE RÓŻAŃCA ŚW.

W bocznej nawie kościoła parafialnego w Wielkim Garcu znajduje się ołtarz z początku XVIII wieku pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Retabulum znajdujące się w ołtarzu przedstawia mistyczne doświadczenie dominikanina błogosławionego Alana de Rupe, Anglika, któremu w połowie XV wieku ukazała się Matka Boża i wręczyła różaniec. Będąc zakonnikiem, przez siedem lat doświadczał dramatycznego kryzysu wiary. Jednak przez cały ten okres pozostawał wierny odmawianiu „Psałterza Najświętszej Maryi Panny”. Po upływie owych ciężkich siedmiu lat, w roku 1464 Alanowi ukazała się Maryja i wręczyła różaniec oraz poleciła go propagować, zapewniając, że będzie potężną bronią przeciwko piekłu. Ci zaś, którzy będą z pobożnością odmawiali różaniec (i rozważając jego tajemnice) nie zostaną zdruzgotani jakimś nieszczęściem i nie umrą nie przygotowani. W związku z tym zapewnieniem Maryi, na przestrzeni wieków miały miejsce krucjaty różańcowe. Najsłynniejsze to: w 1571 roku w walce katolickiej Ligi Świętej z Imperium Osmańskim i zwycięstwo Państwa Kościelnego z niewiernymi Turkami 7 października pod Lepanto. Inna to Cud pod Chocimiem (w 1621 roku) czy Jana III Sobieskiego nad armią turecką wezyra Mustafy pod Wiedniem (w 1683 roku). Albo ta krucjata różańcowa przed komunistami (po II wojnie światowej)
w Austrii, czy ta, która obaliła dyktaturę prezydenta Marcosa na Filipinach (w 1986 roku). O odmawianie Różańca św. upomniała się jeszcze kilka razy Maryja: w Loureds we Francji (w 1858 roku - w objawieniach św. Bernadecie), w Gietrzwałdzie w Polsce (w 1877 roku) 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej). Potem jeszcze w Fatimie w Portugalii, gdzie objawiła się trójce dzieciom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie (w 1917 roku). Wszyscy papieże odmawiali Różaniec i wszyscy święci go odmawiali. Dołączmy do nich. Cieszę się, że w naszej parafii jest 13 róż różańcowych (napisałem o tym w ostatniej książce). Amen