Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie o Krzyżu Świętym (17 IX 2023 r.)

Sobota, 16 Wrzesień 2023 r.

Kazanie o Krzyżu Świętym (17 IX 2023 r.)


Kazanie o Podwyższeniu Krzyża Św. (17 IX 2023 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Święto Podwyższenia Krzyża św., które obchodzimy w tym roku w niedzielę, kieruje znowu nasze myśli ku ważności krzyża, ciągle obecnego w naszym chrześcijańskim życiu. Krzyż zajmuje naczelne miejsce wśród symboli chrześcijańskich. Jest świętym znakiem odkupienia.

W pewnej śródlęśnej wsi polskiej zniknął stary drewniany krzyż. Okazało się, że władze niemieckie ekshumowały szczątki ludzkie i najpewniej wywiozły je do Niemiec na jeden ze swoich żołnierskich cmentarzy (Niemcy o to dbają). Według opowiadań miejscowych ludzi pamiętających czasy wojenne pochowany został tu niemiecki żołnierz, funkcjonariusz III Rzeszy, poległy w starciu
z wkraczającymi do wsi oddziałami sowieckimi. Było to zimą 1945 roku. Jak to na wojnie – jedni się bronią, drudzy atakują, padają ofiary. Wspomnienia o tym poległym człowieku wśród mieszkańców wsi były niedobre: butny Niemiec, na każdym kroku pokazujący miejscowym, że on należy do rasy panów, a oni podludźmi. Nikt go zatem nie żałował. Jednak krzyż na mogile stanął i był tu niemym świadkiem historii przez 78 lat. Teraz po krzyżu nie ma śladu, a historia zapisana w pamięci mieszkańców wsi odejdzie z wolna w niepamięć. Pewnie: gdyby to był inny człowiek, gdyby to był Polak, to pewnie jakieś upamiętnienie by zostało.

Znaczenie Krzyża dla chrześcijaństwa wynika z nauczania
i życia samego Jezusa Chrystusa, który nie tylko na Krzyżu umarł dla naszego zbawienia, ale wiele razy uczył o roli Krzyża w życiu Jego uczniów. Znaczenie Krzyża wynika też z nauczania Apostołów Chrystusa i całej chrześcijańskiej tradycji. Święto Podwyższenia Krzyża św. ma m.in. ten cel, aby odświeżyć w naszej świadomości całą naukę Krzyża, którą w dziedzictwie tradycji przejmujemy. Krzyż powinien nam przypominać, że jesteśmy uczniami Chrystusa od chwili chrztu św. Amen.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00