Matki Bożej Częstochowskiej (26 VIII 2023 r.)

Sobota, 26 Sierpień 2023 r.

Matki Bożej Częstochowskiej (26 VIII 2023 r.)

NMP Częstochowskiej (26 VIII 2023 r.)

Czciciele NMP Częstochowskiej!

Ponad setka mężczyzn w białych habitach pracuje i modli się na gigantycznym dworze Królowej, która sama nazywa siebie Służebnicą. Paulinów w białych habitach na Jasną Górę
w Częstochowie sprowadził w latach 1367-1382 książę Władysław Opolczyk. Przybyli z Węgier i zamieszkali przy skromniutkim kościółku na wzgórzu. Umieścili w nim wizerunek przywieziony przez fundatora z Rusi. Niebawem stał się on jednym
z najsłynniejszych obrazów Europy, a miejsce to – narodowym sanktuarium. Święty Jan Paweł II powiedział: Tu zawsze byliśmy wolni. Tutaj kapłani słuchają spowiedzi przez 33 tysiące godzin rocznie. Od wieków na Jasną Górę do swej Królowej wędruje wielu pątników. Najdłuższą pielgrzymką jest ta z Helu – aż 638 km (idą trzy tygodnie). W ubiegłym roku między 16 a 25 sierpnia na Jasną Górę dotarło 91 grup pieszych, w których przyszło ponad 20 tys. wiernych. Dotarło również 27 pielgrzymek rowerowych (jedna
z nich wyrusza z Jabłowa) i cztery biegowe. Najliczniejszą grupą, która rok temu doszła na odpust MB Częstochowskiej była 40. Pielgrzymka Tarnowska, w której na szlak ruszyło aż 4 tysiące pątników.

6 sierpnia br. ze stolicy wyruszyła 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza, w której wzięło udział 2,5 tys. pielgrzymów maszerujących pod hasłem: Sakramenty dają siłę. Liczba pielgrzymów, nie maleje, ale wzrasta, po czasie pandemii.

MB Częstochowska cudownie działa duchowo, ale i uzdrawia cieleśnie. Broni naszego Narodu od cudownej obrony w czasie potopu w nocy z 26/27 grudnia 1655 roku do dnia dzisiejszego. Ostatnio, podczas wielkiego pożaru, w którym na hawajskiej wyspie Maui spłonęło m.in. całe 12-tysięczne miasto Lahaina, ocalał jednak zabytkowy kościół MB Zwycięskiej, gdy naokoło wszystko płonęłojest to też w jakimś sensie cudem i duchowym znakiem obecności Boga wśród nas i opieki Jego Matki nad nami. Amen.