Kazanie na Wniebowzięcie NMP (15 VIII 2023 r)

Wtorek, 15 Sierpień 2023 r.

Kazanie na Wniebowzięcie NMP (15 VIII 2023 r)

Wniebowzięcie NMP (15 VIII 2023 r.)

Czciciele Matki Najświętszej!

Życie górali (a sporo jest ich w naszej parafii) koncentruje się w Ludźmierzu. Tam u stóp Matki Bożej zwanej Gaździną Podhala, górale od wieków przynoszą swe troski, radości i podziękowania za łaski, którymi ich obdarza. Co roku, 15 sierpnia, w Ludźmierzu odbywają się odpusty, na które przybywają mieszkańcy całego Podhala (często w strojach góralskich).  Przychodzą pieszo, przybywają furmankami, a dziś (pewnie) samochodami. Przed Jej cudownym wizerunkiem święcą wodę, którą pokropią owce przed wyjściem na hale. Tam przychodzą też z dożynkowymi wieńcami, by podziękować za udane plony. Obecny kościół (od 2001 roku bazylika) pochodzi z 1877 roku. Słynąca łaskami figura Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzi z pierwszej ćwierćwieci XV wieku. 15 sierpnia 1963 roku, w koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej, której przewodniczył kard. Stefan Wyszyński, brał udział biskup pomocniczy krakowski Karol Wojtyła. Włożona koronabyła darem papieża Jana XXIII. W czasie błogosławieństwa z ręki trzymanej przez wiernych figury wypadło berło. Biskup Wojtyła chwycił je w locie. Górale odczytali to zdarzenie jako zapowiedź przyszłych wielkich dokonań Wojtyły. Jako papież Karol Wojtyła odwiedził Ludźmierz 7 czerwca 1997 roku. Odprawił wówczas przy ołtarzu polowym różaniec wobec 200 tys. wiernych. Można tu podziwiać wysoki na 3.5 m pomnik zatopionego w modlitwie Jana Pawła II. Ciekawostką ogrodu są tzw. Wrota Wiary, tj. dzwon zawieszony w drewnianej konstrukcji. Jego dźwiękiem każdy wierny może symbolicznie ogłosić odnowienie swojej wiary, musi tylko odmówić specjalną modlitwę. Największe tłumy przyjeżdżają do Ludźmierza na odpust główny, właśnie podczas Wniebowzięcia NMP. I jeszcze jedna dobra wiadomość: od 28 lipca br nasza Diecezja Pelplińska, za zgodą papieża Franciszka, otrzymała Główną Patronkę Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Amen.