Odpust MB Szkaplerznej (16 VII 2023 r.)
Drodzy czciciele Matki Bożej Szkaplerznej w parafii!
Nabożeństwo do Maryi w Karmelu wiąże się z dziejami karmelitów (pełna ich nazwa brzmi: Zakon Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel). Góra Karmel znajduje się w Ziemi Świętej. Tam w XII wieku zamieszkała grupa mnichów z Zachodu, aby żyć i naśladować Chrystusa w Jego ziemi. Zbudowali też poświęcili tam kaplicę ku czci Matki Bożej. Jedna z trzech gwiazd na herbie karmelitów symbolizuje Matkę Bożą, pozostałe dwie proroków: Eliasza i Elizeusza (zob. ich herb pod figurą w Gręblinie czy na urnie na cmentarzu). W II poł. XIV wieku karmelitów sprowadziła do Krakowa św. Jadwiga królowa. Obecnie polska prowincja tych naszych karmelitów liczy 12 klasztorów, np.
w Gdańsku, Krakowie, Oborach, Woli Gułowskiej i karmelici bosi
w Gorzędzieju. Historia Szkaplerza wiąże się z osobą św. Szymona Stocka. Żył na przełomie XII/XIII w. w Anglii. Ukazała mu się Matka Boża i wręczyła szkaplerz dla ratowania zakon przed jego upadkiem, zapowiadając mu, że: „Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego” i „wyzwoli z ognia czyśćcowego w pierwszą sobotę po śmierci wszystkich, którzy pobożnie nosili Szkaplerz Matki Bożej”. Karmelici noszą szkaplerz w formie płótna przewieszonego przez głowę. W poł. XVI wieku św. Teresa z Ȃvila i św. Jan od Krzyża
w Hiszpanii przeprowadzili odnowę zakonu (powstali karmelici bosi, którzy są Gorzędzieju).
Podczas wizytacji parafialnej w 1950 roku w Wielkim Garcu biskup Kazimierz Kowalski zaproponował drugi odpust – Matki Bożej Szkaplerznej. Dokument odpustu wystawił kardynał Stefan Wyszyński. Podczas uczestniczenia w odpuście, będąc odpowiednio przygotowanym i spełniającym warunki określone przez Kościół, można uzyskać odpust zupełny, polegający na darowaniu wiernym wobec Boga kary doczesnej za grzechy już odpuszczone co do winy.