Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie na XV Niedzielę Zw. (16 VII 2023 r.)

Niedziela, 16 Lipiec 2023 r.

Kazanie na XV Niedzielę Zw. (16 VII 2023 r.)


Odpust MB Szkaplerznej (16 VII 2023 r.)

 

Drodzy czciciele Matki Bożej Szkaplerznej w parafii!

Nabożeństwo do Maryi w Karmelu wiąże się z dziejami karmelitów (pełna ich nazwa brzmi: Zakon Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel). Góra Karmel znajduje się w Ziemi Świętej. Tam w XII wieku zamieszkała grupa mnichów z Zachodu, aby żyć i naśladować Chrystusa w Jego ziemi. Zbudowali też poświęcili tam kaplicę ku czci Matki Bożej. Jedna z trzech gwiazd na herbie karmelitów symbolizuje Matkę Bożą, pozostałe dwie proroków: Eliasza i Elizeusza (zob. ich herb pod figurą w Gręblinie czy na urnie na cmentarzu). W II poł. XIV wieku karmelitów sprowadziła do Krakowa św. Jadwiga królowa. Obecnie polska prowincja tych naszych karmelitów liczy 12 klasztorów, np.
w Gdańsku, Krakowie, Oborach, Woli Gułowskiej i karmelici bosi
w Gorzędzieju. Historia Szkaplerza wiąże się z osobą św. Szymona Stocka. Żył na przełomie XII/XIII w. w Anglii. Ukazała mu się Matka Boża i wręczyła szkaplerz dla ratowania zakon przed jego upadkiem, zapowiadając mu, że:Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnegoiwyzwoli z ognia czyśćcowego w pierwszą sobotę po śmierci wszystkich, którzy pobożnie nosili Szkaplerz Matki Bożej. Karmelici noszą szkaplerz w formie płótna przewieszonego przez głowę. W poł. XVI wieku św. Teresa z Ȃvila i św. Jan od Krzyża
w Hiszpanii przeprowadzili odnowę zakonu (powstali karmelici bosi, którzyGorzędzieju).

Podczas wizytacji parafialnej w 1950 roku w Wielkim Garcu biskup Kazimierz Kowalski zaproponował drugi odpustMatki Bożej Szkaplerznej. Dokument odpustu wystawił kardynał Stefan Wyszyński. Podczas uczestniczenia w odpuście, będąc odpowiednio przygotowanym i spełniającym warunki określone przez Kościół, można uzyskać odpust zupełny, polegający na darowaniu wiernym wobec Boga kary doczesnej za grzechy już odpuszczone co do winy.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00