Kazanie na X Niedzielę Zw. (11 VI 2023 r.)

Niedziela, 11 Czerwiec 2023 r.

Kazanie na X Niedzielę Zw. (11 VI 2023 r.)

Kazanie o bł. o. Hilarym Pawle Januszewskim (11 VI 2023 r.)

11 czerwca br. przypadnie 116. rocznica urodzin błogosławionego karmelity o. Hilarego Pawła Januszewskiego z naszej parafii. Jego kult jest żywy w parafii. Modlimy się do Boga za Jego przyczyną. Jest On reprezentantem bezgranicznej miłości Boga i bliźniego. 4-go grudnia 1940 roku został aresztowany w klasztorze karmelitów w Krakowie. Od tej pory przebywał w różnych niemieckich obozach koncentracyjnych. Najdłużej w Dachau, gdzie 25 marca 1945 roku, niedługo przed oswobodzeniem obozu, zakończył swoje młode, pełne nadziei życie. W chwili śmierci miał 38 lat.

W końcu listopada 1944 roku wybuchła w obozie epidemia tyfusu plamistego, do którego dołączyła jeszcze biegunka. Zarażonych umieszczono w izolowanym bloku w rewirze, gdzie szybko umierali, bez żadnej pomocy i lekarstw. Uśmiercając chorych, Niemcy usiłowali zlikwidować epidemię. Chorzy leżeli bez sienników, które spalono dla dezynfekcji. Od stycznia 1945 roku
z siedmiu bloków (w każdym po 2 tys. zarażonych), otoczonych drutem kolczastym, wynoszono codziennie od 200 do 300 trupów. Kapłani, patrząc na wynoszone z izb przyległego do ich bloku trupy, świadomi swej bezsilności w niesieniu pomocy fizycznej, zatroszczyli się o stan dusz nieśmiertelnych: udzielenia rozgrzeszenia, towarzyszenia w umieraniu. Pośród kapłanów był o. Hilary Januszewski. Dobrowolnie (choć inni mu odradzali) zdecydował się poświęcić dla tych, którzy
w poniżeniu i osamotnieniu oczekiwali na śmierć. Właśniepiekłoobozu koncentracyjnego w Dachau przyczyniło się do dojrzenia jego duszy w ofiarnej miłości. Zrozumiał (tak jak św. Maksymilian Maria Kolbe), że nie ma większej miłości od tej, która ofiaruje się za bliźnich. Oddał swoje życie jako męczennik miłości. Jednym słowem: jego decyzja, to bohaterstwo. Prawdziwa miłość bliźniego. Zamknął się z zarażonymi na izolowanych blokach, aby pielęgnować biedne chore ciało i ratować duszę. AMEN.