Kazanie na św. Wojciecha (23 IV 2023 r.)

Niedziela, 23 Kwiecień 2023 r.

Kazanie na św. Wojciecha (23 IV 2023 r.)

W latach 965–966 książe Mieszko I jest już najpotężniejszym władcą ziem położonych na północ tych krain. Między innymi dlatego, gdyż dysponuje armią. Jego państwo posiada 18 grodów, m.in. Poznań, Gniezno, Ostrów Lednicki, Międzyrzec, Śrem. Na monetach jego następcy Bolesława Chrobrego pojawia się nazwa „Państwo gnieźnieńskie”. W 966 roku Mieszko I przyjmuje chrzest. Przyjęcie chrześcijaństwa przez władcę wzmacniało państwo kosztem wodzów plemiennych, których kulty mocno się między sobą różniły. Po drugie, chrzest dawał mocny atut przynależności do europejskiej sceny politycznej, co było szczególnie istotnie w obliczu zagrożeń innych państw. Po trzecie, chrześcijaństwo było po prostu ofertą cywilizacyjną, przynosząc bliższe ludzkiej duszy wytłumaczenie sensu świata i życia.

Chrzest Polski w 966 roku, to było wydarzenie przełomowe. Chrzest stworzył (scalił) naród i wprowadził Polskę do wspólnoty innych narodów. Pierwszym biskupem Polski był Jordan (nie był Polakiem). Po śmierci Mieszka w 992 roku władzę w kraju objął jego syn Bolesława zwany Chrobrym, który okazał się władcą potężnym i zdeterminowanym, by miejsce Polski umacniać zarówno na arenie politycznej, jak i w Kościele. Na jego rządy przypada nie tylko rozbudowa kultu chrześcijańskiego w kraju, ale także misja św. Wojciecha (patrona dnia dzisiejszego). Za namową cesarza rzymskiego Ottona III i w porozumieniu z Chrobrym przybył z Pragi do Polski, by prowadzić misje wśród pogańskich Prusów. Został tam zamordowany 23 kwietnia 997 roku. Śmierć Wojciecha wywołała wielkie poruszenie w całej Europie. Dziś, to nie kryzysy w Kościele, skandale i zgorszenia zajmują najwyższe miejsce w rankingu odpowiedzi, ale brak potrzeby wiary. Na Zachodzie również mamy antyludzkie ideologie (np. „gender”), które chcą zniszczyć osobę ludzką, jak karygodne ideologie zmiany płci, ustanowienie prawa do zabijania nienarodzonych, eutanazja do 13 roku życia w Holandii. Drogą Kościoła jest człowiek i jego zbawienie w Jezusie Chrystusie.