Kazanie o Niepokalanym Poczęciu NMP (8 XII 2022 r.)

Czwartek, 08 Grudzień 2022 r.

Kazanie o Niepokalanym Poczęciu NMP (8 XII 2022 r.)

Drodzy Czciciele Niepokalanej!

Po objawieniu się Maryi w Cudownym Medaliku siostrze Katarzynie Laboure w Paryżu w 1830 roku, Jej wola, aby była czczona jako wstawiająca się u Syna, została powtórzona w kolejnych objawieniach, jak Lourdes czy Fatima. Wszystkie kolejne objawienia wpisują się w zatroskanie naszej niebieskiej Matki o ludzkość, która to misja została Jej powierzona z krzyża przez Syna w słowach: Niewiasto, oto Syn Twój. Od tamtego momentu Maryja stała się Matką wszystkich odkupionych i z tej misji stale się wywiązuje, czego widzialnym znakiem są objawienia Maryjne z ich przesłaniami, jak chociażby w Rwandzie czy Medjugorje.

O niepokalaności poczęcia Maryi wierzono od początku chrześcijaństwa. Ostateczne ogłoszenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP nastąpiło w 1854 roku przez papieża Piusa IX. Ta prawda została następnie powtórzona przez niebo w Lourdes w 1858 roku. Ciekawe, nasz kościół w Wielkim Garcu nosi ten tytuł już od 1746 roku.

Maryja od momentu swojego poczęcia została zachowana nie tylko od wszelkiego grzechu, którego mogłaby się dopuścić, ale również od dziedziczonego przez nas wszystkich grzechu pierworodnego. Bóg ze względu na przyszłe wydarzenia, ze względu na to, że wybrał Maryję na Matkę swojego Syna, uchronił przed grzesznością. Od poczęcia jest łaski pełna. Uciekajmy się więc do Niej, byśmy nie zagubili sensu chrześcijańskiego życia. Wielu dziś, zwłaszcza po pandemii, zamiast nadrobić ten stracony duchowo czaszatraciło np. sens i zdolność świętowania niedzieli. Bez spowiadania się i Eucharystii nikt z nas się nie zbawi. Amen.