Kazanie na XXXIV Niedzielę Zw. (20 XI 2022 r.)

Niedziela, 20 Listopad 2022 r.

Kazanie na XXXIV Niedzielę Zw. (20 XI 2022 r.)

Dziś w czasie mszy usłyszymy: Przekazał nieskończonemu majestatowi Twojemu wieczne i powszechne Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Chrystus buduje w sposób widzialny to królestwo do ostatniej chwili swego ziemskiego życia, nawet na krzyżu, jak słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Jeden z łotrów stanął w prawdzie wobec Boga, a miłość i łaska Chrystusa sprawiły, że w jego sercu zagościło królestwo prawdy, miłości, pokoju i życia, które nie zna końca: Dziś ze Mną będziesz w raju.

Pierwszą ofiarą zamachu terrorystycznego na Word Trade Center, był franciszkanin o. Mychal Judge, kapelan nowojorskich strażaków. Franciszkanin ten był znany ze swej dobroci i gorliwej służby Bogu, przejawiającej się w służbie bliźnim. Troszczył się o bezdomnych. Można go było spotkać przy wydawaniu zupy. Otaczał chorych na AIDS. Pomagał chińskim nielegalnym emigrantom. Wiele czasu poświęcał strażakom, jako ich kapelan był zawsze gotowy na każde wezwanie. Gdy rankiem 11 września 2001 roku islamscy terroryści zaatakowali dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, o. Mychal natychmiast przywdział strażacki mundur, i udał się na miejsce tragedii. W potwornych warunkach modlił się i pocieszał rannych oraz zajmował się umierającymi. Aby lepiej usłyszeć jednego z umierających zdjął hełm strażacki. I wtedy został ugodzony w głowę spadającą częścią rozsypującego się wieżowca. Poniósł śmierć na miejscu. Strażacy z wielkim szacunkiem zanieśli go do pobliskiego kościoła. Odtąd mógł witać umierających w następnym życiu. Katechizm Kościoła      Katolickiego podaję, że najgroźniejszym oszustwem antychrysta jest samouwielbienie człowieka, postawienie człowieka w miejsce należne Bogu. Gdy w środę odwiedziłem bardzo chorego księdza kolegę w Grudziądzu, który robił swój doktorat w Niemczech, mówił, że bardzo wielu Niemców wypisuje się z Kościoła, bo nie chcą płacić podatku na kościół i nie ma, kto utrzymać kościołów – na sprzedaż. Bez Kościoła nie ma zbawienia. Amen.