Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie o Różańcu

Poniedziałek, 26 Wrzesień 2022 r.

Kazanie o Różańcu


Kazanie na XVII Niedzielę Zw. (2 X 2022 r.)

        CZCICIELE RÓŻAŃCA ŚW.

        22 maja 2022 roku zostaje ogłoszona błogosławioną Paulina Jaricot. Jest ona twórczynią Żywego Różańca. Urodziła się w 1799 roku w Lyonie, we Francji, w bardzo bogatej rodzinie jedwabników. Od dzieciństwa była wychowywana w rodzinie głęboko religijnej. Jej starszy brat był księdzem. Ona uczestniczyła w mszach sprawowanych często potajemnie, gdyż trwało jeszcze pokłosie anty-boskiej i antyludzkiej Rewolucji Francuskiej. Gdy miała 15 lat zmarła jej matka. Mając lat 17 złożyła prywatny ślub czystości i całkowitego oddania Bogu. Była nieustannie aktywna dla spraw Bożych. Jej pragnieniem było nieść pomoc misjonarzom, głównie w Indiach i Chinach. W tym celu założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary, zaakceptowane przez biskupa. Jej pomysł polegał na dobieraniu się w dziesiątki, w otoczeniu, w pracy. Zrzeszający się wdziesiątkachchętnie odkładali codziennie jedno ”sou”, tj. 30 groszy. A więc w tygodniu około dwóch złotych. Jej Dzieło Rozkrzewiania Wiary zarejestrowała jako Stowarzyszenie, a następnie zaakceptowane przez papieża jako Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. W Polsce dzieło to wspomaga finansowo Misje od 1825 roku. Cztery lata od powstania Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary zrodziło się u Pauliny Jaricot pragnienie, by, istniejący od XV wieku Różaniec uczynić modlitwą wszystkich, a nie tylko – jak to sformułowała – „osób starych, które nie mają nic do roboty”. Zamysł, jakim było kompletowanie różańcowychpiętnastek” bardzo szybko się rozwinął. Przyjęli go też dominikanie, którzy go dalej rozwijali. W ciągu kilkunastu lat, Żywy Różaniec praktykowany był już w wielu krajach. W centrum jego praktykowania zawsze była ewangelizacja, wspieranie misji i misjonarzy: modlitwą różańcową i składkami. W STATUCIE StowarzyszeniaŻywego Różańca” czytamy, że jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy

 

 

 

 

 

 

najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy. Program duchowy Żywego Różańca obejmuje wypraszanie miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo Matki Bożej. (…) Członkowie róż zbierają składki na mszę św., dzieła charytatywne, misje i inne cele.

        Dopiero po 96 latach od rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Paulina Jaricot została ogłoszona błogosławioną. Do tego przyczynił się cud za jej przyczyną. Trzyletnia dziewczynka w Lyonie we Francji, gdzie urodziła się i żyła Paulina Jaricot, o imieniu Mayline, podczas posiłku zadławiła się kawałkiem kiełbasy. Stwierdzono mózgową śmierć dziecka. Rodzina i najbliżsi natychmiast rozpoczęli nieustannie odmawiać różańce do sługi Bożej Pauliny Jaricot. Do modlitwy dołączyły się dzieci z przedszkola, do którego uczęszczała. Lekarze przewidywali już niechybną śmierć dziewczynki. Po tygodniu od rozpoczęcia nowenny dziewczynka zaczęła siadać, a potem normalnie jeść i chodzić. Była to cudowna interwencja Pauliny Jaricot za wstawiennictwem Matki Bożej Różańcowej.

        W sobotę 13 maja 2000 roku, po uroczystościach beatyfikacyjnych dzieci z Fatimy Franciszka i Hiacynty, którym w 1917 roku ukazała się tam Matka Boża i prosiła o odmawianie różańca, w Fatimie, w imieniu papieża Jana Pawła II głos zabrał watykański sekretarz stanu abp Angelo Sodano i oficjalnie ogłosił Trzecią Tajemnice Fatimską. Opisuje ona m.in. cierpienia świadków wiary ostatniego wieku i całego tysiąclecia i „papieża w bieli”.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00