Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnie (14 IX 2022 r.)

Środa, 14 Wrzesień 2022 r.

Odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnie (14 IX 2022 r.)

Kazanie na Podwyższenie Krzyża (14 IX 2022 r.)

Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.

Umiłowani Czciciele Krzyż Świętego!

Trudne życiowe doświadczenia, które odbieramy jako ciężki krzyż, właściwie przeżyte mogą ubogacić nasze życie wartościami, których na innej drodze nie sposób zdobyć. A przeżywane w łączności z Chrystusem otwierają przed nami podwoje Chrystusowej chwały. Doświadczył tego rosyjski pisarz Fiodor Dostojewski. W wieku 25 lat napisał pierwszą powieść pt. Biedni ludzie, która przyniosła mu rozgłos i postawiła go w rzędzie najwybitniejszych pisarzy. W 1849 roku Dostojewski został aresztowany za udział w kółku pietraszewców i skazany na karę śmierci (kółko to było dyskusyjną grupą młodych intelektualistów). Tuż przed egzekucją został jednak ułaskawiony, a karę śmierci zamieniono mu na 4 lata katorgi syberyjskiej i służbę wojskową. Na zesłaniu Dostojewski przeżył duchową przemianę. 10 lat udręki było dla niego okresem wielkiego wzrostu duchowego, mocy i autorytetu. Ilekroć ktoś zadawał mu pytanie, jakim prawem wypowiada się w imieniu ludu i pisze o nim, on podnosił nogawkę spodni i pokazywał blizny, jakie pozostały po więziennych łańcuchach. A tym, którzy okazywali mu współczucie ze względu na cierpienia, jakie przeszedł na zesłaniu, odpowiadał: Więzienie ocaliło mnie. W więzieniu stałem się nowym człowiekiem. Syberyjskie i więzienne udręki przemieniły się dla mnie w wielką radość. Tam byłem w stanie prowadzić czyste życie i zakosztować prawdziwego szczęścia. Tam jasno poznałem, kim jestem, i tam nauczyłem się zrozumieć cierpienia Chrystusa dla ludzkości.

Gdyby Dostojewski w swoim cierpieniu rozminął się z Chrystusem, zapewne ten czas byłby tylko wspomnieniem bezsensownego cierpienia. Zbawienie, jakie przynosi Chrystus z Krzyża ma swoje znaczenie. Amen.