Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie na Dożynki parafialne (4 IX 2022 r.)

Czwartek, 01 Wrzesień 2022 r.

Kazanie na Dożynki parafialne (4 IX 2022 r.)


Kazanie na DOŻYNKI (4 IX 2022 r.)

  Drodzy Rolnicy, gospodarze i gospodynie, ogrodnicy!

Na całym świecie produkuje się więcej żywności niż potrzeba, by wyżywić globalną populację. Niestety, 850 mln nadal głoduje lub jest niedożywionych. 155 mln osób w 55 krajach w poprzednim roku doświadczyło braku pożywienia zagrażającego życiu. Kraje z  najgorszą sytuacją to: Kongo, Jemen, Afganistan, Syria, Sudan, Nigeria, Etiopia, Sudan Południowy. Ponad połowa wszystkich głodujących i niedożywionych ludzi mieszka w Azji (418 mln), w krajach: Tadżykistan, Birma, Papua-Nowa Gwinea, Bhutan, Nepal, Kirgistan, Kambodża, Sri Lanka, Indie, Filipiny oraz w Afryce (około 300 mln). Na Zachodzie, w tym także w naszym kraju, problem głodu jest coraz mniejszy. Głównymi przyczynami zjawiska głodu na innych kontynentach konflikty zbrojne, kryzysy ekonomiczne (np. w Sudanie), pandemia koronawirusa oraz zmiany klimatyczne (np. susze doprowadziły do drastycznego wzrostu cen żywności). Morza szum, ptaków śpiew i.. i kosze na śmieci pełne niedojedzonych zapiekanek, kebabów, frytek, lodów i gofrów. Problem marnowania żywności jest bardziej widoczny podczas wakacji, choć jest on widoczny cały rok (na świecie wyrzuca się aż 931 mln ton jedzenia rocznie). Jednocześnie z roku na rok przybywa osób, które nie mają co jeść. Podczas pandemii nastąpił lawinowy wzrost ludzi głodujących do 118 mln. W Polsce odsetek cierpiących na skrajne niedożywienie wynosi tylko pięć dziesiątych procent (0,5). Sztandarowy program socjalny 500 Plus znacznie poprawił sytuację osób ubogich i ciepiących głód.

Prawdopodobieństwo klęski głodowej dla obywateli krajów wysokorozwiniętych od lat było praktycznie żadne. Przepełnione markety, a śmietniki pełne żywności. Owszem, każdy zna w swojej okolicy takich, którzy poszukują w nich czegoś nadającego się jeszcze do zjedzenia. Każdy z nas słyszał też o przysłowiowej zupie biedaków. Wojna w Ukrainie to potwierdziła. Coraz więcej nas zastyga ze zdziwienia na widok rachunku w sklepie, w którym kupiło dokładnie te same produkty żywnościowe co miesiąc wcześniej (nawet pokarm dla psa wzrósł ostatnio w sklepie, w którym go kupuję). Częściej boimy się o przyszłość i z rosnącym niepokojem obserwujemy, jak raz po raz pękają jak mydlane bańki złudzenia kredytobiorców, że może ich kredyt da się jednak w cywilizowany sposób spłacić. W cywilizowany – to znaczy taki, który chroni przed głodem. Czytałem, jak jeden misjonarz, który przybył na placówkę misyjną, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony władz lokalnych i miejscowej wspólnoty muzułmańskiej. W prezencie dostał „na dobry początek” trochę pieniędzy i cztery kury. Poza działalnością duszpasterską misjonarze organizują posiłki dla potrzebujących oraz zajmują się nauczaniem czytania i pisania.

Czy grozi nam głód? Taki powszechny, społecznytaki jak po pierwszej albo drugiej wojnie światowej? Wielu z nas pamięta opowieści osób, których babki zostawiały dzieci pod opiekę najstarszego, a same szły szukać jakichś kartofli czy innego ubogiego jedzenia, żeby je nakarmić. Ale czy to się może znów stać, w czasach, w których lansna bogatonie przewiduje nawet mówienia o takich sprawach? Jednak, choć wybuch wojny w Ukrainie mocno zdestabilizował sytuację na rynku żywności, Ukraina eksportuje żywność głównie do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W związku z tym problem może pojawić się raczej globalnie, ale nie w Polsce. I tutaj jest wielka zasługa naszych rolników, gospodarzy, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, którzy dzisiaj dziękują Panu Bogu za tegoroczne plony. Pamiętamy, że nasze życie, ziemia i jej plony są darem Boga, dlatego dzisiaj uroczyście dziękujemy Bogu Stwórcy za żniwa. Wszystkich obowiązuje wdzięczność za trud pracy rolników i chleb powszedni – dar Boga i owoc rąk wielu ludzi. Uwieńczeniem jest msza św. dożynkowa, podczas której w uroczystym obrzędzie dokonuje się błogosławieństwo korony żniwnej (wieńca) oraz chlebów z plonów tego roku. A podczas festynu podzielimy się nimi. Amen.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00