Kazanie o św. Wawrzyńca (6 VIII 2022 r.)
Drodzy czciciele św. Wawrzyńca, patrona Diecezji Pelplińskiej!
Pierwszym męczennikiem za wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego był diakon św. Szczepan. Został ukamienowany w 34 roku w Jerozolimie. Za wyznawanie wiary w Jezusa śmierć ponieśli wszyscy apostołowie (oprócz św. Jana). Zwalczanie chrześcijaństwa i jego wyznawców, w tym ich fizyczna eksterminacja, miała miejsce w pierwszych wiekach w Cesarstwie Rzymskim. Każdy Cesarz Rzymski mienił się bogiem i jemu należało składać ofiary, palić kadzidło. Na przełomie I/II w. śmierć ponieśli biskupi z terenu dzisiejszej Turcji: wybitny przywódca gminy chrześcijańskiej w Smyrnie – biskup Polikarp i biskup z Antiochii – św. Ignacy. Na terenie dzisiejszej Francji zamordowano biskupów Potinusa i Ireneusza, a także Korneliusza i Wecjusza, Julię, Emilię, Blandynę. Męczennice pierwszych wieków to także: Oliwia, Balbina, Sabina, Perpetua, Felicyta, Martyna, Cecylia, Regina, Agata, Eugenia, Barbara, Zuzanna, Krystyna, Katarzyna, Leokadia, Teodozja, Beata, Apolonia, Julia, Justyna, Łucja, Anastazja, Irena, Wawrzyniec.
Św. Wawrzyniec, patron parafii Jabłowo i naszej diecezji, poniósł śmierć męczeńską 10 sierpnia 258 roku. Choć o życiu św. Wawrzyńca wiemy bardzo niewiele – od starożytności jest jednym z najpopularniejszych chrześcijańskich świętych. W 257 roku papież Sykstus II mianował go diakonem, i z Aragonii wezwał do Rzymu, aby opiekował się biednymi. Władzę w Imperium Rzymskim sprawował w tych latach cesarz Walerian, który nie chciał się pogodzić z rosnącą popularnością chrześcijaństwa. Z jego inicjatywy wszczęto wówczas prześladowania Kościoła. Imperator m.in. zarządził egzekucje wszystkich biskupów, kapłanów i diakonów. Według jednej z popularnych średniowiecznych legend św. Wawrzyniec był świadkiem, gdy papieża Sykstusa prowadzono na kaźnię. Zmartwiały z żalu zakrzyknął: Ojcze, dokąd podążasz bez swego diakona? – Papież zdążył odpowiedzieć: Ja cię nie opuszczam mój synu: czeka cię większa jeszcze chwała, nim dołączysz do mnie za cztery dni. Wawrzyniec nie próbował nawet się ukryć, lecz z jeszcze większą gorliwością podjął się misji papieża i rozdał cały majątek Kościoła chorym, biednym i najbardziej potrzebującym. Gdy zaś prefekt przybył z gwardzistami, by go uwięzić, i kazał oddać wszystkie skarby Kościoła, Wawrzyniec wskazał na grupkę biedaków i powiedział: Oto nasze skarby. Rozwścieczeni Rzymianie spalili go żywcem. Stąd najczęściej przedstawia się św. Wawrzyńca z rusztem paleniskowym.
Urząd jałmużnika papieskiego u boku papieża, uprawniony do udzielania papieskiej pomocy biednym i potrzebującym, ustanowiony został za papieża Grzegorza X pod koniec XIII wieku. Papież Franciszek przywrócił urząd jałmużnika papieskiego. Od 2013 roku jest nim Polak – kardynał Konrad Krajewski. Kard. Konrad Krajewski opowiada, że papież Franciszek nieraz dopytuje się go, czy na koncie urzędu do spraw dobroczynności są jeszcze jakieś pieniądze? Gdy kardynał mówi, że są, on mówi z uśmiechem, że to oznacza, że wciąż za mało pomagasz.
Obowiązkiem każdego chrześcijanina jest służyć drugiemu człowiekowi. W „Katechizmie Kościoła Katolickiego” czytamy: Bóg błogosławi tym, którzy przychodzą z pomocą ubogim, a odrzuca tych, którzy odwracają się od nich. Jezus Chrystus rozpozna swoich wybranych po tym, co uczynili dla ubogich. Ponieważ Bóg powierzył ten świat człowiekowi, dlatego Jego czułość i dobroć powinna motywować ludzkość do czynienia dobrych uczynków, a zwłaszcza najbardziej potrzebującym. Możliwością pomnażania dobra jest np. wspieranie misji – wysłanych przez Kościół głosicieli Ewangelii wśród ludów i grup na całym świecie. Jezus zapewnia: Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, nie utraci swojej nagrody. Poprzedniej niedzieli, Chrystus przestrzegał nas przed chciwością. Amen.