Kazanie na XV Niedzielę Zw. (10 VII 2022 r.)

Niedziela, 10 Lipiec 2022 r.

Kazanie na XV Niedzielę Zw. (10 VII 2022 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Chrystus w dzisiejszej Ewangelii podkreśla, że miłość Boża realizuje się w konkretnej służbie na rzecz każdego bliźniego, zwłaszcza tego, który znajduje się w poważnej potrzebie. Zwraca też uwagę, że bliźnim jest ten, który pomaga potrzebującemu nie bacząc na okoliczności.

Gdy byłem po drugim roku studiów w WSD w Pelplinie, w mojej rodzinnej parafii na Kaszubach, grupa parafian i niby „pobożnych a wpływowych niewiastwystąpiła przeciwko swojemu proboszczowi. Ks. proboszcz pracował w tej parafii już 27 lat. Miał tarczycę i był trochę nerwowy. Raz coś za dużo powiedział, innym razem nie potrafił (jak to bywa) wszystkim „dogodzić”. Do tego doszli jeszcze peerelowscy aktywiści. I ta garstka ludzi wystąpiła przeciwko swojemu księdzu proboszczowi. Znalazł się jednak młody parafianin, który nikomu nic nie mówiąc, udał się 100 kilometrów do Pelplina – do ks. biskupa, i stanął w obronie swego ks. proboszcza. Był to rok 1979. Mało kto miał wówczas samochód. Drogę 100 km pokonał różnymi autobusami pekaesu, dokonując kilka przesiadek. Ostatecznie, ks. proboszcz postanowił odejść na wcześniejszą emeryturę.

Przypowieść o dobrym Samarytaninie jest odpowiedzią, jaką dał Pan Jezus na pytanie: Kto jest moim bliźnim? Ale Pan Jezus nie mówi ogólnie, że każdy. To byłaby co prawda odpowiedź prawdziwa, ale tu chodzi o coś więcej. Pan Jezus odpowiada na to pytanie bardzo konkretnie: bliźnim jest każdy, nawet nieprzyjaciel, który potrzebuje pomocy. Jest on tym bardziej twoim bliźnim, jeśli znalazł się w twoim zasięgu, a innych albo tam nie ma, albo mijają go obojętnie. Najważniejsze zdanie, jakie Pan Jezus powiedział do uczonego w Piśmie, ale i do nas, brzmi: Idź i ty czyń podobnie. Tylko tą drogą, kochając Boga i bliźniego, osiągniemy zbawienie. Bądźmy więc dla siebie nawzajem miłosiernymi Samarytanami. Amen.