Kazanie na XIV Niedzielę Zw. (3 VII 2022 r.)
BRACIA i SIOSTRY!
Dzięki wielkim geograficznym odkryciom Europejczycy przenieśli chrześcijaństwo na inne kontynenty.
Krzysztof Kolumb, włoski żeglarz, urodzony w Genui, tercjarz franciszkański, kapitan wyprawy, która płynęła na trzech statkach (jeden z nich nosił nazwę „Santa Maria”), pod flagą Kastylii, w 1492 roku jako pierwszy w historii nowożytnych odkryć dotarł do wybrzeży Ameryki. Podczas czterech wypraw pod dowództwem Kolumba zakładano kolejne misje.
Portugalczyk Vasco da Gama w 1497 roku pokonał drogę do Indii. Opłynąwszy Afrykę, usprawnił Europejczykom handel z Azją, a także docieranie tam misjonarzy.
Ferdynand Magellan, z pochodzenia Portugalczyk, w 1517 roku młodziutkiemu cesarzowi Karolowi V, królowi Hiszpanii, złożył propozycję dotarcia do Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim. W 1519 roku wyruszył z Sewilli, z Hiszpanii, na czele pięciu statków o pobożnych nazwach: „Najświętsza Trójca”, „Niepokalane Poczęcie”, „Św. Antoni”, „Św. Jakub” i „Zwycięstwo”, oraz załogi – około 270 ludzi. Gdy dotarł niespodziewanie do dzisiejszej wyspy Guam (koło Filipin), postanowił, ignorując rozkaz cesarza Karola, postanowił siłą nawracać tubylców na chrześcijaństwo. Kiedy król wyspy odmówił przyjęcia chrztu, Magellan polecił spalić jego wioskę. Rozpętał w ten sposób krwawą bitwę, w której sam ostatecznie poniósł śmierć w 1521 roku. Wniosek sami wyciągamy!
Św. Łukasz opowiada nam dzisiaj, jak to po wysłaniu 12 apostołów Pan Jezus wyznaczył jeszcze 72 uczniów. Liczba 72 jest symboliczna. Odpowiada liczbie narodów świata według spisu z Księgi Rodzaju. Jest też sugestią, że do pełni jest jeszcze miejsce dla pracy innych wysłanników: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa. Amen.