Kazanie na XII Niedzielę Zw. (19 VI 2022 r.)
BRACIA i SIOSTRY!
Ponad 50 osób, w tym kobiety i dzieci, zostało zamordowanych w czasie niedzielnej mszy św. w Nigerii. Do zmasowanego ataku doszło w pierwszą niedzielę czerwca. Napastnicy wtargnęli do kościoła, strzelali do wiernych, a nawet zdetonowali ładunki wybuchowe.
Chrześcijanie są najbardziej dyskryminowaną i prześladowaną grupą religijną na świecie. Ponad 260 milionów chrześcijan cierpi z powodu wiary. Rocznie ginie za wiarę około 170 tysięcy chrześcijan. Co trzy minuty ginie jeden chrześcijanin tylko za to, że jest wyznawcą Chrystusa. Dzisiejsi męczennicy są liczniejsi niż w pierwszych wiekach. Kiedy pytamy o przyczyny prześladowania chrześcijan, to wskazuje się trzy: 1 – radykalny islam, 2 – reżimy totalitarne, 3 – ekstremizmy religijne, z jakimi mieliśmy do czynienia w Indiach.
Radykalny islam najbardziej dramatyczne oblicze pokazał podczas wojny w Syrii, która trwa tam od 2011 roku. Pisałem o tej wojnie w ostatniej książce o „Czynieniu dobra”. W 2014 roku wypędzono z Mosulu niemal 100 tysięcy osób. Uciekali do państw ościennych. Kraje Bliskiego Wschodu: Irak, Syria, Liban, można nazwać: krwawiącą raną Kościoła.
Dziś propaganda ideologiczna jest powodem oskarżania, np. wierzących profesorów uniwersytetów o „homofobię”. Tak było ostatnio z zasłużonym dla nauki profesorem Jackiem Kowalskim na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, który nie został z tego powodu honorowym obywatelem miasta Poznania. Niemiecki sąd oskarżył z tego powodu też ks. prof. Dariusza Oko. Bo sprzeciw tzw. kultury gejowskiej jest wyższy od kultury euroantlantyckiej i chrześcijańskiej. Ale te kary nie hańbią. Dzisiaj Pan Jezus mówi w Ewangelii: Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z Mego powodu, ten je zachowa. Amen.