Kazanie na Boże Ciało (16 VI 2012 r.)

Czwartek, 16 Czerwiec 2022 r.

Kazanie na Boże Ciało (16 VI 2012 r.)

Kazanie na Boże Ciało (16 VI 2022 r.)

Najświętsza Eucharystia od początku jest w centrum życia Kościoła. Nie ma chrześcijanina bez Eucharystii. Historia Kościoła nie zna świętych, którzy by nie postawili Eucharystii ponad wszystko w swoim duchowym życiu. To włącznie dzięki jej mocy niezliczeni święci dokonywali rzeczy niezwykłych. . Honorat Koźmiński, kapucyn (+ 1916), oddany bez reszty Kościołowi i  ojczyźnie umiłował nade wszystko Eucharystię. Swoim zakonnicom i zakonnikom o. Honorat w płomiennych pouczeniach ukazywał moc i siłę Eucharystii. Mówił: Komunia  św. cię oczyści, Komunia św. cię umocni, Komunia św. cię ustrzeże od upadku. Komunia św. jest cudem, żywą pamiątką wszystkich tajemnic wiary, cudem niepojętej miłości. Święty Jan Paweł II (o którym środki masowego przekazu chcą dziś zapomnieć) napisał w 2003 roku  specjalną encyklikę o Eucharystii, zatytułowaną Ecclesia de Eucharystia. Napisał w niej, że Kościół żyje dzięki Eucharystii. Kilka niedziel temu (15 maja 2022 r.) ogłoszony świętym Karol de Foucauld (+ 1916), Francuz, przez wiele lat poszukujący Boga jak „latarnia”, który po wielu latach błądzenia odnalazł Go. W wieku 30 lat przyjąłjak mówił - tak jakby przyjął drugą I Komunię św., tj. po 16 latach od pierwszej. Odtądprzez całe 30 lat – karmił się codzienną Eucharystią. Jedna msza św. i przyjęcie Komunii św. pisałprzynosi Bogu więcej chwały niż męczeństwo wszystkich ludzi złączone z chwałą oddawaną przez wszystkich świętych. Ostatnie 11 lat życia Karol de Foucald spędził wśród plemienia Tuaregów w Algierii w Afryce, gdzie osiadł w zbudowanej przez siebie pustelni. Został zastrzelony w czasie plemiennych walk, gdy niósł choremu Najświętszy Sakrament. Kwietnie dywany, po których przechodzi kapłan niosący Najświętszy Sakrament podczas procesji Bożego Ciała, wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Obyczaj praktykowany od 200 lat w Spyciemierzu w woj. łódzkim. Kwietnie dywany to wyraz szczególnej wiary i szacunku dla Bożego Ciała i Eucharystii. Amen.