Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie dla młodzieży na zakończenie Gimnazjum (21 VI 2018 r.)

Czwartek, 21 Czerwiec 2018 r.

Kazanie dla młodzieży na zakończenie Gimnazjum (21 VI 2018 r.)


Zakończenie Gimnazjum (21VI 2018 r.)

  1. Ostrożnie z telefonem – pole elektromagnetyczne w zależności od częstotliwości działa w różny sposób na organizm człowieka. W wyniku badań stwierdzono m.in. zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze, bóle głowy, pieczenie i rumień w okolicy ucha zaburzenia koncentracji uwagi, kłopoty ze snem. Istnieje zwiększone ryzyko nowotworów złośliwych w obrębie głowy (glejak mózgu), zwłaszcza u osób korzystających z telefonów intensywnie, od ponad 10 lat i po tej stronie głowy, przy której najczęściej trzymany jest telefon. To, że nie rozmawiamy przez telefon, nie znaczy, że on nie pracuje, bo cały czas łączy się ze stacją bazową, cały czas emituje pole.
  2. Komórka jak narkotyk – coraz więcej i coraz młodszych dzieci korzysta z nich bez kontroli, co np. nie tylko destabilizuje zajęcia lekcyjne, ale też negatywnie wpływa na samą młodzież. Wychowawcy zauważają pobudzenie i nerwowość uczniów, a niejednokrotnie przemęczenie spowodowane wielogodzinnym (w dzień i w nocy) wpatrywaniem się w ekran smartfona. Siłą rzeczy ma to gorsze przełożenie na gorsze wyniki w nauce (powinien być całkowity zakaz używania telefonów komórkowych w szkole). Ponadto, używanie telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektronicznych stanowi przede wszystkim element procesu wychowawczego realizowanego przez szkołę i rodziców. Można już mówić o pladze smartfonów – widać to podczas wycieczek i jadąc przez Polskę (…). Dzieci robią sobie zdjęcia, nagrywają filmiki, korzystają bez kontroli z internetu, przez co narażone są na treści niedozwolone i niebezpieczne.
  3. Uczniowie coraz szybciej wpadają w uzależnienie od telefonu i sieci internetowej – traktują smartfon czy telefon jako najważniejszą rzecz na świecie. Przez to nie ma czasu na budowanie relacji, na naukę, na rozwój. Niedojrzałe korzystanie ze smartfonów prowadzi np. do nagrywania i publikowania w internecie filmików, które ranią pokazywane w nich – bez ich zgody – osoby. Może to skutkować falą tzw. hejtu w wyniku publikowania ich m.in. na portalach społecznościowych. Z kolei nienawiść, z jaką spotykają się młodzi ludzie, może prowadzić do depresji, zaburzeń emocjonalnych, a w konsekwencji nawet do samobójstwa. Uzależnienie od tego typu urządzeń zaburza całe życie, niektóre dzieci, nawet idąc na mszę św., nie mogą rozstać się telefonem.
  4. Dziś wielu młodych ludzi, w tym również rodziców, uległo fascynacji światem wirtualnym, wybierając zmediatyzowaną i zwirtualizowaną formę spędzania wolnego czasu. Współczesne pokolenie znacznie chętniej bawi się przed ekranami monitora niż na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Badania wykazują, że ponad 80 proc. rodziców umożliwia dostęp do smartfonów i tabletów dzieciom poniżej 6. roku życia. Nadmierne korzystanie z mobilnych mediów może być zagrożeniem dla rozwoju intelektualnego. Dziecko musi wszystkiego dotykać. Dzięki temu poznaje właściwości przedmiotu i tworzy w swoim umyśle zarys jego reprezentacji. Umożliwia mu to rozpoznanie tego przedmiotu. Małe dziecko musi najpierw nauczyć się prawidłowo interpretować świat rzeczywisty. Nie można mu dawać zmiennika w postaci sztucznego, płaskiego obrazu, głośnych dźwięków.
  5. Przez bombardowanie dźwiękami coraz wcześniej mamy kłopot ze słuchem. „Na maksa”, ale i to za cicho! – deklaruje szesnastolatek – spytany, jak ustawia swój odtwarzacz ze słuchawkami dousznymi. Specjaliści alarmują, że dzisiejsze nastolatki uzależnione od różnych „empeczwórek” w wieku 30 lat będą miały słuch 60-latków. A, co Facebook wie o tobie? Wszystko. A przynajmniej to, co na nim udostępnisz.
  6. Bot (boty) – zastępowanie dziennikarzy robotami, tzw. botami. Komputer programowany według określonego algorytmu potrafi już bardzo sprawnie „napisać” artykuł np. o modzie, sporcie, ochronie służby zdrowia. Boty już są wykorzystywane do walki politycznej w sieciach społecznościowych – rozsiewają do milionów odbiorców kłamliwe lub półprawdziwe informacje, tzw fake newsy. Możliwości ich prostowania są niewielkie, gdyż użytkownicy mediów społecznościowych żyją często w inne bańce mydlanej i nie komunikują się z nadawcami próbującymi wyjaśnić istotę zdeformowanego przez fake news zjawiska. Na przykład za niecałe 500 dolarów można zamówić ok. 10 tys. tweetów, upowszechniających w danej grupie mediów społecznościowych informacji całkowicie fałszywe bądź deformujące istotę opisywanego wydarzenia. Około 15 milionów wpisów na Facebooku dokonywanych jest przez boty. Fałszywa informacja rozsiewana poprzez bota w mediach społecznościowych przekazywana jest kolejnym użytkownikom już przez ludzi. I nie dojdziesz do pierwotnego nadawcy!
  7. Ponadto: nie palcie papierosów, nie pijcie alkoholu. „Nie daj, Boże”, używać jakichkolwiek narkotyków czy dopalaczy = śmierć.
  8. Pamiętajcie o czystości.
  9. W następnej szkole, proszę zapisać się na religię i słuchajcie waszych nowych katechetów.

 

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00