Powitanie przez ks. prob. Wojciecha Grubę
Księże Biskupie, Szanowni Zebrani!
W dzisiejszym dniu ma miejsce szczególnie ważne dla naszej parafialnej wspólnoty wielkie kościelne wydarzenie, jakim jest uroczyste postawienie i poświęcenie nowej kapliczki ku czci błogosławionego o. Hilarego Pawła Januszewskiego, a także dokonanie wmurowania tzw. kapsuły czasu dla potomnych, w której znajduje się lista ofiarodawców i informacje na temat aktualnych wydarzeń w kraju i na świecie.
Ta uroczystość, to także podkreślenie, jaką wartość ma wiara
i przekonanie oraz pobożność chrześcijańska, że moralność i dobroć otwierają bramy wszystkich serc.
Z wielka przyjemnością i satysfakcją witam:
(po mszy ks. proboszcz dziękuje biskupowi za sprawowaną mszę św. i innym posługującym podczas mszy) ………………………………………………………………………………………………………………
- po poświęceniu kapliczki ks. proboszcz zwraca się do parafian słowami:
Dzisiaj, kiedy jesteśmy uczestnikami poświecenia figury i kapliczki bł. ojca Hilarego, głoszona przez Niego prawda propagowania idei miłości bliźniego, jeszcze bardziej pozwala nam uświadomić sobie znaczenie tych słów.
Pamiętajmy o nich nie tylko dziś, czy spoglądając na figurę lub modląc się u stóp błogosławionego, ale także w kontakcie z drugim człowiekiem.
Jaka jest ta kapliczka? Piękna, po prostu piękna! Ale ma też wygląd dostojny i poważny! Zbudowały ją bowiem serca nie tylko mieszkańców wsi Gręblin, ale też i innych z naszej wspólnoty parafialnej.
Patrzymy na tę niewielką budowlę, którą ustawiono na mocnym kamiennym fundamencie, który ma przypominać Parafianom, że na takiej samej opoce powinny budować własna wiarę, moralność i bezinteresowne dobro.
Serdecznie dziękuję, szczególnie mieszkańcom wsi Gręblin, że w dzisiejszym dniu można było dokonać poświęcenia figury błogosławionego ojca Hilarego.
Dziękuję Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pobożnego dzieła, prowadzili prace budowlane oraz złożyli na ten cel ofiarę.
Proszę, aby kapliczka została otoczona szczególną opieką przez Wszystkich Parafian.
Serdeczne Bóg zapłać!
…………………………………………………………………………………………………………………
- kilka zdań na tę okoliczność przemawia ojciec prowincjał z Krakowa
AKT EREKCYJNY (który czytała radna parafialna z Gręblina mgr Jolanta Partyka)
W przeddzień 115. rocznicy urodzin (11.06.1907 r.) błogosławionego karmelity Hilarego Pawła Januszewskiego z Gręblina (parafia Wielki Garc), postawiono tę kapliczkę ku jego czci. Od 1915 roku do 1934 roku ojciec Hilary Paweł Januszewski mieszkał w Gręblinie, tu też uczęszczał do szkoły powszechnej i pobliskiego kościoła parafialnego w Wielkim Garcu. Karmelita ojciec Hilary dobrowolnie poświęcił swoje młode życie (38 lat), niosąc posługę chorym na tyfus współbraciom kapłanom w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Niedaleko kapliczki z figurą błogosławionego znajduje się Jego rodzinny dom, a centrum wsi, gdzie ją usytuowano może stanowić trwały i przestrzenny element gromadzenia się czcicieli błogosławionego karmelity. To ich głęboka i niezachwiana wiara, że błogosławiony ojciec Hilary Paweł Januszewski będzie w stałym kontakcie z Bogiem Wszechmogącym poprowadzi lud Boży naszych czasów właściwymi drogami, doda im sił w codziennym trudzie i pozwoli odnaleźć sens życia.
O wyborze miejsca pod budowę kapliczki zadecydowali mieszkańcy wsi Gręblin uwzględniając między innymi bliskość domu błogosławionego, potrzeby duchowe i obrzędowo-kultowe, możliwość wywoływania u ludzi religijnych określonych zachowań i stanów emocjonalnych.
Współinicjatorem postawienia kapliczki był proboszcz z Wielkiego Garca ksiądz dr Wojciech Gruba.
Figurę błogosławionego Hilarego wyrzeźbił w drewnie Edmund Szpanowski z Sierpca (województwo mazowieckie).
Jej fundatorem była społeczność parafii.
Poświęcenia kapliczki z figurą błogosławionego karmelity dokonał 29-ty maja 2022 roku ksiądz biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej dr Arkadiusz Okroj, a uroczystości, które się odbyły należały do jednych z okazalszych w parafii.
W tym miejscu wyrażamy serdeczne podziękowanie tym mieszkańcom Gręblina, którzy zaangażowani byli w budowę kapliczki:
- Franciszkowi Żółtkowi – wykonawcy wykopu pod kapliczkę, Stanisławowi i Tadeuszowi Żółtkom, Piotrowi Wentowskiemu oraz Wiesławowi Fasiczce – za szalunki i uzbrojenie cokołu, Zarządowi Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Rudna Janowi Wysockiemu i Krzysztofowi Kamrowskiemu – fundatorom betonowego cokołu pod rzeźbę i szklanej oprawy do kapliczki, Tadeuszowi Habasowi – za wykonanie, zamontowanie stelarza i zadaszenia kapliczki, Adamowi i Szymonowi Słomińskim – za wykonanie metalowej nierdzewnej tuby do umieszczenia niniejszego aktu erekcyjnego.
Ponadto, do grona ofiarodawców należą: (i tutaj są, którzy nie chcieli być publicznie wymienieni..)
W uzupełnieniu:
- rok 2022 – to czas pandemii i epidemii Covid-19,
- od 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie
- zwierzchnikiem Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku jest papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio z Argentyny),
- funkcję biskupa diecezji pelplińskiej sprawuje dr Ryszard Kasyna, biskupa pomocniczego dr Arkadiusz Okroj, biskupem seniorem jest dr Piotr Krupa (86 lat),
- proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkim Garcu jest ksiądz dr Wojciech Jan Gruba,
- prowincjałem karmelitów Polskiej Prowincji Świętego Józefa Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel o. dr Wiesław Strzelecki
Ponadto:
- prezydentem Rzeczpospolitej Polski jest Andrzej Duda,
- premierem RP –Mateusz Morawiecki,
- wojewodą pomorskim – Dariusz Drelich,
- starostą powiatu tczewskiego – Mirosław Augustyn,
- burmistrzem Miasta i Gminy Pelplin – Mirosław Chyła,
- sołtysem wsi Gręblin – Katarzyna Borys,
- radnymi parafialnymi z Gręblina – mgr Jolanta Partyka i Franciszek Żółtek. Parafia Wielki Garc liczyła 2000 osób, w jej skład wchodziły wsie: Wielki Garc, Rudno, Gręblin, Międzyłęż.
Gręblin, 29 maja 2022 r. (herb Pelplina) ks. Wojciech Jan Gruba proboszcz