Kazanie przed uroczystością poświęcenia kapliczki ku czci bł. karmelity o. Hilarego Januszewskiego,

Niedziela, 22 Maj 2022 r.

Kazanie na uroczystość poświęcenia kapliczki ku czci bł. karmelity o. Hilarego Pawła Januszewskiego z naszej parafii w Gręblinie dn. 29.05.2022 r.

Drodzy Czciciele bł. o. Hilarego Pawła Januszewskiego

W przyszłą niedzielę w Gręblinie o godz. 11.00 Ksiądz Biskup odprawi mszę św. koncelebrowaną z karmelitami z Krakowa, Gdańska, Obór, pochodzącym z Gręblina ks. kanonikiem Franciszkiem Kamrowskim (lat 90). Ksiądz Biskup będzie prosił błogosławionego, pochodzącego z naszej parafii, który jest w stałym kontakcie z Bogiem Wszechmogącym, aby poprowadził lud Boży naszych czasów właściwymi drogami, dodawał sił w codziennym trudzie i pozwolił odnaleźć sens życia. Po mszy Ksiądz Biskup poświęci kapliczkę ku Jego czci. Postawiono tę kapliczkę w Gręblinie, gdzie od 1915 do 1934 roku mieszkał Hilary Paweł Januszewski. Tu też uczęszczał do szkoły powszechnej i pobliskiego kościoła w Wielkim Garcu. Jako zakonnik, karmelita, poświęcił swoje młode życie (38 lat), niosąc posługę chorym na tyfus współbraciom kapłanom w obozie koncentracyjnym w Dachau na terenie Niemiec. Niedaleko kapliczki z figurą błogosławionego znajduje się Jego rodzinny dom, a centrum wsi, gdzie ją usytuowano, może stanowić trwały i przestrzenny element gromadzenia się czcicieli błogosławionego karmelity. Jej fundatorem była społeczność parafii. Jako proboszcz, mam nadzieję, że uroczystość poświęcenia kapliczki będzie należała do jednych z najokazalszych w parafii. Amen.