Kazanie na III Niedzielę Wielkanocy (1 V 2022 r.)

Niedziela, 01 Maj 2022 r.

Kazanie na III Niedzielę Wielkanocy (1 V 2022 r.)

Polacy ruszyli z niewiarygodną falą pomocy skierowanej dla osób szukających schronienia przed wojną w Ukrainie. Polsko-ukraińską granicę przekroczyło około trzy miliony uchodźców, głównie kobiet z dziećmi. Pomocy udzielamy masowo i wszędzie, począwszy od przejść granicznych, punktów recepcyjnych, dworców, miejsc noclegowych, po własne domy, w których Polacy odstępują gościom kanapy czy pokoje. Na uchodźców wszędzie czeka gorąca herbata, zupa, kanapki, oferta transportu, noclegu oraz rzesza wolontariuszy udzielających pierwszej pomocy i podstawowych informacji. Czekają nawet miski z wodą i jedzeniem dla zabranych przez uchodźców zwierząt domowych. Przez nasz kraj w stronę granicy z Ukrainą podążają transporty z pomocą humanitarną, którą Polacy dostarczają potrzebującym daleko za granicę, jak się jeszcze da. Zorganizowane w trybie pilnym magazyny zapełniają się ubraniami, środkami higienicznymi, artykułami spożywczymi. Również nasza parafia i Szkolne Koło Caritas w Rudnie włączyli się do tej akcji organizowanej przez Caritas Polska. Równie szczodra była i jest pomoc finansowa, którą wspieramy Ukraińców. Do tej pomocy włączyły się też w naszym kraju przedsiębiorstwa i różne instytucje, fundacje, organizacje, grupy zawodowe, społeczne. Pomaganie, choć daje satysfakcję płynącą z poczucia czynienia dobra, może po tym sprincie przerodzić się w maraton. I tego też jesteśmy świadomi.

Skąd to wszystko się bierze? Z Ewangelii, z naszego chrześcijaństwa, z miłości Boga i bliźniego. Dobro bowiem należy czynić, które jest najwyższym przykazaniem dla człowieka. Dobrze wiemy, że człowiek, któremu brak koniecznych,  podstawowych rzeczy do życia, musi załamać się na duchu. To nasze sumienie podpowiada, że należy czynić dobro a unikać zła. Pójście za wrodzoną prawdą jest ważniejsze od własnych upodobań i głosu: co ludzie powiedzą? Dziś św. Piotr i apostołowie nam to potwierdzili, mówiąc: Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Amen.