Kazanie na Wielkanoc 2022 roku
BRACIA i SIOSTRY!
O uczonym, który nazywał się Ludwik Pasteur, wszyscy słyszeli. To od jego nazwiska metoda konserwacji żywności nazywa się pasteryzacją. Trzeba też wspomnieć o innym równie ważnym wynalazku Pasteura, czyli szczepionce przeciwko chorobom zakaźnym, szczepionce ochronnej dla człowieka. Ludzie byli szczepieni już od roku 1885. Prace Pasteura były wzorcowym przykładem łączenia badań podstawowych i stosowanych w chemii oraz w anatomii i w fizyce, czyli interdyscyplinarnych.
Jednocześnie, oprócz tego, że był jednym z najbardziej znanych naukowców swoich czasów, Ludwik Pasteur był także wielką osobistością. Ludwik Pasteur nie krępował się przyznawać do swojej wiary, która w tym okresie we Francji była niemodna. Kiedyś jechał pociągiem do Paryża i odmawiał różaniec. W pewnej chwili do przedziału wszedł młody student, który widząc rozmodlonego mężczyznę, zaczął go przekonywać, że obecne osiągnięcia naukowe, szczególnie w biologii, ostatecznie dowodzą, że człowiek jest niezależny od Boga, a zatem Boga nie ma. Starszy już wiekiem Ludwik Pasteur jednak nie dawał się przekonać. Na koniec dał młodemu człowiekowi wizytówkę. Jak wielkie musiało być zdumienie młodego studenta, gdy na wizytówce zobaczył napis: Ludwik Pasteur, Instytut Pasteura w Paryżu.
Ludwik Pasteur był gorliwym katolikiem. Przyjmował sakramentu święte. Umarł, trzymając w rękach krzyżyk. Pochowano go najpierw w katedrze Notre Dame. Obecnie jego szczątki spoczywają w Instytucie Pasteura w Paryżu, w specjalnie na ten cel przygotowanej kaplicy. Tak wielki uczony wierzył, że Bóg istnieje. Wierzył, że Jezus jest Bogiem, który zmartwychwstał.
Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest najważniejszą prawdą wiary chrześcijańskiej. Przez swoje zmartwychwstanie Jezus otworzył ludziom dostęp do nowego życia. Przywrócił nam łaskę Bożą. Zmartwychwstanie Jezusa jest zapowiedzią powszechnego zmartwychwstania na dźwięk trąb Sądu Ostatecznego i wyboru sprawiedliwych, którzy wspólnie z Chrystusem obejmą Królestwo Niebieskie. Amen.