Wielka Sobota – 2022 rok
BRACIA i SIOSTRY!
Zmartwychwstały Jezus objawiał się konkretnym ludziom, w konkretnym miejscu i czasie. Spotkania ze Zmartwychwstałym w Nowym Testamencie są opisywane jako zdarzenia, których świadkowie doświadczają swoimi zmysłami i które doprowadziły ich do wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
Kiedy po śmierci Jezusa pogrążeni w smutku i lęku apostołowie usłyszeli od kobiet, że Chrystus zmartwychwstał, jak podaje ewangelista Łukasz: słowa te wydały im się czczą gadaniną i nie dali im wiary. Dopiero, gdy Jezus sam im się objawił, uzyskali pewność, że On rzeczywiście zmartwychwstał i żyje. Najstarszy przekaz biblijny z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian 15,5 mówi nam, że Zmartwychwstały ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie. Widzieli Go, rozmawiali z Nim, mogli Go dotknąć, spożyć z Nim posiłek. Rozpoznali Jego głos, włosy, rysy twarzy, ręce i przebity bok – wraz ze śladami ran. Byli pewni, że Jezus zmartwychwstał i żyje w tym samym ciele, które zostało złożone do grobu, ale które nie podlega już fizycznym ograniczeniom.
Zmartwychwstałego zobaczył także Paweł z Tarsu, prześladowca pierwszych chrześcijan, który dzięki temu spotkaniu natychmiast się nawrócił i stał się apostołem pogan (Dz). Spotkania ze Zmartwychwstałym całkowicie przemieniły Jego apostołów i uczniów. Usunęły ich lęk i dały im tak wielką wewnętrzną moc i odwagę, że z wyjątkiem św. Jana wszyscy zginęli męczeńską śmiercią, głosząc radosną prawdę, że Jezus Chrystus umarł oraz zmartwychwstał, dając w ten sposób ostateczny dowód na to, że jest Bogiem.
Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa zrodziła chrześcijaństwo z jego niezniszczalną żywotnością, entuzjazmem i radością życia. Wspólnota Kościoła zaczęła istnieć wraz z głoszeniem orędzia o zmartwychwstaniu Chrystusa. Jak czytamy w Dziejach Apostolskich: Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. Głoszenie tego radosnego orędzia jest najważniejszą misją Kościoła. Zmartwychwstały Chrystus jest stale obecny w Kościele, ażeby uwalniać nas z niewoli szatana, aby przebaczać nam grzechy w sakramencie pokuty i by w Eucharystii dawać nam życie wieczne.