Kazanie na XI Niedzielę Zwykłą (17 VI 2018 r.)

Niedziela, 17 Czerwiec 2018 r.

Kazanie na XI Niedzielę Zwykłą (17 VI 2018 r.)

XI Niedziela Zwykła (17 VI 2018 r.)

Tematowi Królestwa Bożego Jezus wyznaczył miejsce naczelne w swoim nauczaniu. Chcąc wskazać na wzrost i wielkość Królestwa Bożego, czyli Kościoła, porównał go do drzewa gorczycy. Gorczyca jest rośliną pospolitą, często spotykaną w ziemi św. (Palestynie), a Pan Jezus lubił czynić porównania, posługując się tym, na co mógł  wskazać palcem. Po drugie, nasienie gorczycy jest bardzo małe. Z tego ziarenka wyrasta potem olbrzymia roślina o rozłożystych gałęziach, tak, mogą na nich usiąść stada ptaków. Chrystus w dzisiejszej Ewangelii decyduje się przemawiać do ludu przez przypowieść. Przypowieśćto pewien rodzaj literacki, oparty na fakcie zmyślonym, ale możliwym, który ma wyjaśnić jakąś prawdę teologiczną czy moralną. Przypowieści, które głosi Chrystus, na ogół łatwymi porównaniami, w których proste realia życiowe obrazami najwyższych pozaziemskich prawd i idei. Opowiadając przypowieść o gorczycy Pan Jezus zapowiadał nadzwyczajny rozwój Królestwa Bożego, czyli Kościoła. Podobnie jak z małego ziarnka gorczycy wyrasta olbrzymie drzewo, tak w przyszłości z maleńkiej grupy dwunastu apostołów miał powstać Kościół, liczący wiele milionów wiernych. I rzeczywiście tak się stało. Dziś na świecie jest dwa i pół miliarda chrześcijan, z czego miliard dwieście pięćdziesiąt milionów to katolicy. Maleńkie ziarno stało się w ciągu dwu tysięcy  potężnym drzewem, które ciągle się rozrasta, m.in. dzięki misjom.

Gdy Pan Jezus wstępował do nieba, jedyną świątynią chrześcijańską był Wieczernik, mała salka, w które mogło zmieścić się niewiele  osób. Dziś mamy dziesiątki tysięcy kościołów, a wśród nich wiele wspaniałych katedr. Jak one powstawały? Najczęściej z ofiar wiernych i z pracy tysięcy ludzi. Gromadzono kamienie i cegły. Aby te kościoły były mocne, szukano twardych kamieni, a cegły mocno wypalano. Tak powstała katedra w Pelplinie, tak powstał nasz piękny i mocny kościół w Wielkim Garcu. Tak powstały inne kościoły. Poprzedniej niedzieli byłem z kolegą w miejscowości Strzelno za Inowrocławiem. Tamtędy zawsze przejeżdżaliśmy w drodze do Lichenia, a nie wiedzieliśmy, że w tej miejscowości (czyli Strzelnie) znajduje się bogata w treść teologiczną średniowieczna świątynia, należąca do najcenniejszych zabytków w Polsce. W kościele tym, oprócz tego, że znajduje się tam relikwiarz z drzazgą Krzyża Świętego i ołtarz z 658-mioma relikwiami świętych, jeszcze pięknie zdobione konfesjonały z 1741 roku, przedstawiające sceny z życia po śmierci, straszące m.in. piekłem tych, którzy będą taić swój grzech, inneukazujące Chrystusa podnoszącego grzesznika na tle wzburzonych fal. w niej także rzeźbione w kamieniu (unikatowe w skali światowej) kolumny romańskie. Każda z kolumn przedstawia po 18-cie postaci z personifikacjami cnót i przywar, np. posłuszeństwo, cierpliwość, gniew, nieczystość, sprawiedliwość. Minęło osiem i pół wieku, a te pouczenia – do czego dążyć, a czego unikać – pozostały aktualne. Aby wykuć tak wspaniałe i trwałe kolumnytrzeba było  mocnego budulca i trudu pracy ludzi, którzy mozolnie wykuwali owe rzeźbione kolumny romańskie.

Słynnego artystę włoskiego, twórcę Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie, odwiedził przyjaciel. Zastał go przy pracy nad nowym posągiem. – „Wydaje mi się, że niewiele posunąłeś się w pracy” – zauważył ten przyjaciel, oglądając rzeźbę. – „Przeciwnie” – odrzekł artysta – „patrz, tu trochę wygładziłem, tam znów usunąłem pewną chropowatość. Wargi nabrały więcej wyrazu. Moskuł został bardziej uwypuklony”. – „Ależ to tylko drobiazgi!” – żywo zareagował przyjaciel. Michał Anioł odpowiedział z uśmiechem: - „Tak, to drobiazgi, ale z wielu drobiazgów powstaje piękno i doskonałość”. W podobny sposób rozwija się Kościół duchowy. Składa się on z Ludu Bożego, żywych kamieni. Będzie on mocny, trwały i rozwijał się, gdy chrześcijanie będą mocnymi i wiernymi katolikami. Królestwo Boże przychodzi wtedy, gdy w serca ludzi jest wsiewanesłowo Boże na wzór ziarnka gorczycyprzez rodzinę, kapłanów, wychowawców, gdzie wierni będą żyli Ewangelią, modlili się i zachowywali przykazania Boże.