Kazanie na VIII Niedzielę Zwykłą (27 II 2022 r.)

Niedziela, 27 Luty 2022 r.

Kazanie na VIII Niedzielę Zwykłą (27 II 2022 r.)

Bo z obfitości serca mówią jego usta

BRACIA i SIOSTRY!

Pewnej parafiance, która nie mogła sobie poradzić z grzechami języka, ksiądz proboszcz nakazał za pokutę rozrzucić na wietrze worek pierza. Ale jaka łatwa pokuta, powiedziała sama do siebie ta kobieta. Po jakimś czasie, ta sama parafianka, przyszła znowu do spowiedzi z tym samym grzechem plotkowania. Ksiądz proboszcz zadał jej wtedy odwrotną pokutę: zebrać to rozrzucone pierze. Kobieta zrozumiała naukę i raz na zawsze przestała plotkować i obmawiać.

Złe słowa potrafią ranić, rozbijać jedność, zabijać duchowo, sprowadzić piekło do danego środowiska. W obecnej dobie to środki masowego przekazu w decydujący sposób wpływają na świadomość ludzi i ich zachowania. Przykładem są współcześnie powszechnie stosowane tzw. fake newsy czyli nieprawdziwe informacje wprowadzone do obiegu medialnego w celu dezinformacji. Dzięki nim np. niektórzy do dziś nie wierzą, że istnieje pandemia Covid-19, albo w to, że trzeba się szczepić przeciw Covidowi-19. Słyszałem, że powstał nowy zawód: główny operator pilota do komputera. Czytałem też, że polski nastolatek w 2020 roku wpatrywał się w ekran komputera lub smartfona około 12 godzin na dobę, z czego lekcje on-line zajmowały ponad 7 godzin. Proszę rodziców, aby znaleźli czas na codzienne rozmowy ze swoimi dziećmi. Amen.