Kazanie o bł. karmelicie z Gręblina (13 II 2022 r.)

Niedziela, 06 Luty 2022 r.

Kazanie o bł. karmelicie z Gręblina (13 II 2022 r.)

Kazanie o bł. o. Hilarym Januszewskim (13 II 2022 r.)

Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą

BRACIA i SIOSTRY!

Paweł Januszewski urodził się 11 czerwca 1907 roku we wsi Krajenki koło Tucholi. Był 10-tym (najmłodszym) dzieckiem swoich rodziców. Była to rodzina bardzo pobożna, ale biedna. Dlatego w 1915 roku rodzina ta przeprowadziła się do Gręblina. Paweł miał wówczas 8 lat. W Gręblinie rozpoczął naukę. W kościele parafialnym w Wielkim Garcu przyjął I Komunię św., sakrament bierzmowania i w tej parafii po raz pierwszy spotkał się z kultem Matki Bożej Szkaplerznej (w ołtarzu głównym znajduje się obraz MB Szkaplerznej). Jak wspominała najstarsza mieszkanka Gręblina, kiedy dowiedzieliśmy się, że przyjechał ksiądz Hilary (imię zakonne), rozgłaszaliśmy to jedni drugim. To było święto dla całej wsi. Wtedy wszyscy zeszli się do domu, gdzie zamieszkał (u Jana i Marty Wanke), a on nakładał wszystkim szkaplerze.  Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie, gdzie wysłali go przyłożeni zakonu karmelitów. W Rzymie w 1934 roku przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do Krakowa został nauczycielem i wychowawcą kleryków w seminarium u Karmelitów. Rok od wybuchu II wojny światowej (razem z innymi zakonnikami) został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu w Dachau w Niemczech. Kiedy zbliżał się koniec wojny, w obozie wybuchła choroba tyfusu. Wtedy odgrodzono wszystkich zakażonych i nie miał im kto posługiwać. Wówczas zakonnik Hilary dobrowolnie zgłosił się, aby iść do tych chorych z ostatnią posługą. Zmarł 25 marca 1945 roku, po 21 dniach służenia chorym. Miał 38 lat. 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II, podczas kolejnej pielgrzymki do ojczyzny, wraz ze 107 innymi polskimi męczennikami II wojny światowej, został ogłoszony błogosławionym. W przededniu 115. rocznicy urodzin błogosławionego (11 czerwca 1907 roku), 29 maja 2022 roku biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj, po mszy odprawionej o godz. 11.00 w parku w Gręblinie, poświęci kapliczkę jemu poświęconą. Amen.