Kazanie na III Niedzielę po Narodzeniu P. (Chrztu P. - 9 I 2022 r.)

Niedziela, 09 Styczeń 2022 r.

Kazanie na III Niedzielę po Narodzeniu P. (Chrztu P. - 9 I 2022 r.)

III Niedziela po Narodzeniu P. (Święto Chrztu P. – 9 I 2022 r.)

Jeszcze niedawno świat mógł podziwiać tylko oczy pani Maliki, bo resztę twarzy zakrywała czarna burka (była muzułmanką). Teraz nosi modne dżinsy, buty na obcasie i kolorową bluzkę, niczym nie różniącą od innych kobiet. Wraz z mężem uciekła z rządzonego przez talibów Afganistanu. Jej starsza siostra została ukamienowana, bo raz nie przykryła włosów. Tak mówi ich prawo szariatu. Wraz z mężem dotarli na północ Włoch. Tu Malika poznała dwie chrześcijańskie rodziny, które mieszkały po sąsiedzku. Gdy mąż był w pracy, a ona zajmowała się dziećmi w domu, sąsiadki pomagały jej się zaaklimatyzować. Uczyły, gdzie robić zakupy, wprowadzały w tajniki włoskiej kuchni. A potem przyszło pierwsze Boże Narodzenie, na które sąsiedzi zaprosili całą ich rodzinę. Potem na kolejne święta. W rzeczy samej zapragnęła bardziej poznać Jezusa. Chciała zobaczyć, skąd ci ludzie czerpią tyle szczęścia, miłości i radości. Gdy powiedziała o tym mężowi, zbił ją prawie do nieprzytomności, przypominając, że są muzułmanami. Przez kilka kolejnych lat chodziła do kościoła ukradkiem, gdy mąż był w pracy. Potem przyszła tragedia: wypadek na budowie i śmierć męża. Ponieważ pracował nielegalnie, nie dostała żadnego odszkodowania. Nie miała z czego utrzymać małych dzieci. Pomoc otrzymywała od sąsiadów chrześcijan. W końcu przyszedł jej najpiękniejszy dzień – przyjęła chrzest. Wówczas też po raz pierwszy publicznie zdjęła burkę, choć naraziła się środowisku miejscowych muzułmanów. Chrzest jest w chrześcijaństwie nawróceniem i oczyszczeniem z grzechu pierworodnego. Jest fundamentem całego życia. Kto przyjmie chrzest, ten będzie zbawiony – mówi Jezus. Wszyscy czterej ewangeliści zgodnie opisują, że Jezus też przyjął chrzest w Jordanie. Tymczasem chrzest dzieci nie jest czymś nowym w Kościele. Już w Dziejach Apostolskich czytamy, że apostołowie chrzcili całe rodziny: rodziców, dzieci, służbę, niewolników. Potwierdził to – żyjący na przełomie IV/V wieku – św. Augustyn. Amen.