Kazanie na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Nowy Rok 2022)

Sobota, 01 Styczeń 2022 r.

Kazanie na uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Nowy Rok 2022)

Kazanie na Nowy Rok 2022

DRODZY CZCICIELE MATKI BOŻEJ!

Dziś uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. 10-go października 1925 roku, w klasztorze w Ponteverda (w Hiszpanii), siostrze Łucji (jednej z trójki dzieci z objawień w Fatimie) Maryja ukazuje się z Dzieciątkiem Jezus. Dzieciątko prosi, aby pocieszyć serce Maryi, która, jak mówi Dzieciątko Jezus, jest naszą Matką.

Przez całą oktawę Bożego Narodzenia koncentrujemy swoją uwagę na stajence betlejemskiej. W małym Dziecięciu adorujemy Mesjasza i Boga. Nie do pomyślenia jest stajenka bez obecności Maryi. A jeden z dni oktawy jest poświęcony właśnie Matce Jezusa. Jest on pierwszym dniem nowego roku. Dlaczego Maryja zajmuje tak szczególne miejsce w tajemnicy Wcielenia?

Odpowiedzią na to pytanie może być wydarzenie, jakie miało miejsce w jednym z amerykańskich małych miasteczek. Otóż katolicki ksiądz i protestancki pastor doszli do wniosku, że dobrze byłoby dla miasta, gdyby na okres Bożego Narodzenia postawić na rynku szopkę betlejemską. Znaleźli się sponsorzy, którzy ofiarowali pieniądze na to przedsięwzięcie, wśród nich był wydawca miejscowej gazety. W czasie spotkania z wydawcą ksiądz katolicki powiedział: Dzieci naszego miasta będą zbudowane, widząc, jak oddajemy honorowe miejsce na rynku Jezusowi, Maryi i Józefowi. – Zgadzam sięodpowiedział wydawca.Ale zostawmy Maryję poza szopką, ponieważ dając jej tak eksponowane miejsce na rynku, dzieci mogą pomyśleć, że faworyzujemy religię katolicką. Kapłan katolicki odpowiedział: Zgodzę się na usunięcie Maryi z szopki betlejemskiej, jeśli potrafi pan wytłumaczyć naszym dzieciom, jak Jezus mógł się narodzić bez Niej. Na taką propozycję wydawca zamilkł, a na rynku stanęła piękna szopka, w której znalazło się eksponowane miejsce Maryi adorującej swego Syna. Zaczynamy nowy rok. Przed nami wiele nieznanych dni i sytuacji. Módlmy się: Maryjo, Bogurodzico wstawiaj się za nami. Amen.