Kult Najśw. Serca Pana Jezusa (26 IX 2021 r.)

Niedziela, 26 Wrzesień 2021 r.

Kult Najśw. Serca Pana Jezusa (26 IX 2021 r.)

Kazanie o Najśw. Sercu Pana Jezusa (26 IX 2021 r.)

Serceod wieków jest symbolem miłości. Już w piśmie św., w księdze Wyjścia jest mowa o utwardzeniu serca faraona. W księdze Przysłów Salomon radzi, by strzec swego serca, bo z niego tryska  źródło życia. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje, że pragnienie Boga jest wpisane w serce człowieka. W sercu człowieka można odczytać Bożą miłość i miłosierdzie. Serce Chrystusa zostało otwarte po Jego męce. Kult Serca Jezusowego rozwijał się już w średniowieczu zwłaszcza Jego męki i ran. W II-ej poł. XIII wieku kult ten wiązał się z wyjątkowymi osobami. Należy tu wymienić św. Małgorztę z Cortony (której pewnego dnia w wizji Jezus pokazał swoje serce), św. Gertrudę (prowadziła życie mistyczne i ascetyczne – miała widzenie Boskiego Oblicza Chrystusa i Jego męki), św. Mechtylda (w wizjach mistycznych każdego ranka witała Boże Serce i każdego wieczora czule je żegnała), bł. Dorota..

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa rozwinął się w XVII wieku. Stało się to za sprawą dwojga świętych: Jana Eudesa i Małgorzaty Marii Alacoque. Św. Jan Eudes jako pierwszy polecił obchodzić w swoim zakonie liturgiczne święto NSPJ. Św. Małgorzata Alacoue, zakonnica, miała ok. 80 widzeń, w których Chrystus ukazywał jej Serce pełne miłości do ludzi. Jezus jej powiedział, że kapłani, rozwijając kult Jego Serca, będą potrafili poruszyć nawet zatwardziałe serca oraz to, że osoby które przez 9 pierwszych piątków miesiąca przyjmą Komunię św. w stanie łaski uświęcającej, nie umrą bez rozgrzeszenia (Komunię!). Mistyczka przekazała też królowi Francji Ludwikowi XIV przesłanie, że Chrystus zapewni mu błogosławieństwo na ziemi, jeśli on m.in. wybuduje na cześć Serca Jezusowego kościół. Król to zignorował i sto lat później wybuchła straszna rewolucja francuska, a królowi odcięto głowę. Życzenie to jednak spełnili biskupi francuscy, którzy ze składek w 1871 r. pobudowali bazylikę Sacre Coeur w Paryżu.