Bł. Matka Niewidomych s. Róża Czacka (19 IX 2021 r.)

Niedziela, 19 Wrzesień 2021 r.

Bł. Matka Niewidomych s. Róża Czacka (19 IX 2021 r.)

Niewidoma bł. Matka niewidomych dzieci (19 IX 2021 r.)

Błogosławiona od poprzedniej niedzieli siostra Róża Czacka urodziła się w 1876 roku na terenie dzisiejszej Ukrainy. Była hrabianką. Otrzymała staranne wykształcenie. Mówiła biegle w kilku językach, grała na fortepianie. Ale w wieku 22 lat definitywnie traci wzrok. Aby rozpocząć pracę z niewidomymi w Królestwie Polskim, zachęcona przez lekarza, odbyła rekonesans za granicą. Przez 10 lat pomagała wśród niewidomych w Szwajcarii, Austrii i Francji. Wyposażona w najświeższą wiedzę, w 1908 roku Róża Czacka rozpoczęła pracę z niewidomymi w Warszawie. Tu założyła istniejące do dziś Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, które w stolicy prowadziło ochronkę dla dzieci, szkołę i bibliotekę brajlowską dla niewidomych. Na pomoc niewidomych hrabianka Róża Czacka przeznaczyła cały swój majątek. Dopiero teraz rozpoznała swoje powołanie zakonne i w 1917 roku złożyła zakonne śluby wieczyste, a w następnym roku otrzymała zgodę papieża na założenie nowego zakonu. Od początku, otoczona w pracy: księżmi, osobami zakonnymi i świeckimi, rozwijała pracę wśród niewidomych dzieci. Nic dziwnego, że za wstawiennictwem tej niewidomej matki Czackiej cudu doznało dziecko – Karolina Gawrych. W sierpniu 2010 roku bawiła się na huśtawce. Miała wówczas 7 lat. Huśtawka się zerwała, a jej konstrukcja przygniotła jej głowę. Na sygnale została przewieziona do pobliskiego szpitala w Łomży. Lekarz–chirurg, który skończył już swój dyżur, widząc zmasakrowane dziecko, od razu przystąpił do operacji. To pierwszy cudowny zbieg okoliczności. Drugibratowa matki dziecka jest zakonnicą w Laskach. Natchniona przez Ducha Św. wraz z innymi zakonnicami rozpoczyna modlitwy za wstawiennictwem matki Róży Czackiej. U dziecka nastąpiły komplikacje. Tylko cud mógł ją uratować. I tak też się stało.  W dzisiejszej Ewangelii czytamy: Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje, a pierwszy niech będzie ostatnim ze wszystkich. Amen.