Kazanie na DOŻYNKI parafialne (5 IX 2021 r.)

Niedziela, 05 Wrzesień 2021 r.

Kazanie na DOŻYNKI parafialne (5 IX 2021 r.)

DOŻYNKI (5 IX 2021 r.)

DRODZY ROLNICY!

Dożynki to symboliczne ścięcie ostatnich kłosów i związane w tzw. koronę żniwną zostają uroczyście przyniesione wśród śpiewów i muzyki do chaty lub dworu. Ponieważ wszyscy korzystamy z pracy rolników, dlatego każdego roku zaraz po żniwach parafianie w uroczysty sposób dziękują za chleb powszedni dar Boga i owoc pracy rąk wielu ludzi. Parafianie, od 1992 roku podczas dożynek składają Panu Bogu podziękowanie za dary Jego Opatrzności. Kolejna wieś parafialna zamawia mszę dziękczynną za tegoroczne plony, podczas której ich przedstawiciele przynoszą wieniec żniwny, kosz owoców i warzyw, kwiaty, bochny chleba oraz ofiarę pieniężną na potrzeby kościoła.

Dzisiaj przynosicie chleb: owoc ziemi i pracy rąk ludzkich i składacie go na ołtarzu, aby stał się dla nas chlebem życia, jak słyszymy w każdej mszy św. Czym jest dla Polski ta ziemia, która wydaje owoc, mówił św. Jan Paweł II dnia 16-go czerwca 1983 roku: Pocałowałem ojczystą ziemię. (…) To jakby pocałunek złożony na rękach matki – albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Matka zaś to: miejsce życia, karmicielka i wychowawczyni. (…) Naród, jeśli chce utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swą niezależność i wolność musi być związany z ziemią. Tak, jak trawy trzymają lotne piaski, aby ich burze nie przewiały, tak Naród Polski musi się trzymać całą duszą i cały sercem ziemi. I rzeczywiście: naród bez ziemi to naród bez Ojczyzny, np. Palestyńczycy, Cyganie, Żydzi żyjący w rozproszeniu, Kurdowie, albo też ci prawdziwi uchodźcy. Ziemia to jest żywicielka. Rolnictwo dostarcza społeczeństwu dóbr koniecznych dla codziennego utrzymania. I módlmy się: Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj, bo nie może nam brakować chleba, a praca rolnika – niech będzie błogosławieństwem. Amen.