Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Wielki Garc

Kazanie na św. Krzysztofa (25 VII 2021 r.)

Niedziela, 25 Lipiec 2021 r.

Kazanie na św. Krzysztofa (25 VII 2021 r.)


Kazanie na św. Krzysztofa (25 VII 2021 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

W 2020 roku było 23.500 wypadków drogowych, które miały miejsce na polskich drogach. Na szczęście, w porównaniu do roku 2019, liczba ta spadła o ok. 8 tys. W wyniku wypadków drogowych w ubiegłym roku śmierć poniosło 2500 osób. To spadek o 500 osób. Rannych w 2020 roku było 26.500. I ta liczba też zmniejszyła się o 9 tys.

Wielu tragedii na drodze można było uniknąć, gdyby kierujący pojazdami przestrzegali przepisów drogowych; gdyby dostosowali prędkość do warunków drogowych (najwięcej ludzi ginie w październiku); gdyby przed podróżą nie pili alkoholu; gdyby poczekali z odebraniem telefonu czy napisaniem SMS; gdyby pamiętali o modlitwieprzede wszystkim do św. Krzysztofa, patrona podróżników i kierowców, a także patrona dobrej śmierci i szczególnym orędownikiem w groźnych niebezpieczeństwach.

Św. Krzysztof urodził się pod koniec II wieku w imperium rzymskim, w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że w ramach pokuty za dawne grzechy, zamieszkał nad rzeką Jordan i przenosił przez nią ludzi. Był wielkim i mocnym mężczyzną. Gdy pewnego razu przenosił przez rzekę dziecko, olbrzym wziął je na swe barki, ale poczuł tak wielki ciężar, że ugrzązł w mule rzecznym. Zawołał: Kto ty jesteś, Dziecię? Dziecko odpowiedziało: Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat. Stąd imię Krzysztof znaczy: Niosący Chrystusa. Św. Krzysztof poniósł męczeńską śmierć ok. 250 roku, w czasach prześladowań chrześcijan przez cesarzy rzymskich, którzy nakazywali składać ofiary rzymskim bogom bądź samym cesarzom.

Pamiętajmy, że świadome łamanie przepisów drogowych to grzech przeciwko piątemu przykazaniu: Nie zabijaj, gdyż narażamy na utratę zdrowia i życia, nie tylko siebie, ale także innych użytkowników dróg, pasażerów i przechodniów. Amen.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i święta
Wielki Garc - 7.45, 10.30
Rudno - 8.55

Dni powszednie
Wielki Garc - 16.30

Sobota
Rudno - 16.00