Kazanie na XVI Niedzielę Zwykłą (18 VII 2021 r.)

Niedziela, 18 Lipiec 2021 r.

Kazanie na XVI Niedzielę Zwykłą (18 VII 2021 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

30-latek pracujący w dużej firmie, produkującej żywność, zmarł nagle na atak serca. Pracował 110 godzin w tygodniu. 37-letni kierowca autobusu przepracował ponad 3 tysiące godzin rocznie. Nie miał dnia wolnego przez 15 dni poprzedzających udar mózgu. 30-letni kierownik jakości w zakładzie zmarł nieoczekiwanie, w firmie, o 4-tej nad ranem. Jak się okazało, był w trakcie kolejnych nadgodzin. Symptomy przepracowania dotyczą niemal wszystkich japońskich pracowników. Zatrudnieni nie chcą brać urlopu, bo boją się, że narażą się szefostwu. W Polsce badania wykazały, że blisko 30% aktywnych zawodowo Polaków spędza w pracy około 50 godzin tygodniowo, a 15% przyznaje, że pracuje powyżej 50 godzin tygodniowo.

Tymczasem Pan Jezus, mówiąc do apostołów, którzy wrócili z nauczania: Wypocznijcie nieco. Wiedział, że bez odpoczynku człowiek nie jest w stanie funkcjonować. Odpoczynek ma ogromne znaczenie dla zachowania dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Jest nam wręcz konieczny do życia, jak powietrze, woda czy jedzenie. Żyjąc w ciągłym stresie, zdarza się nam zapomnieć o rzeczach najważniejszych: o tym, kim jesteśmy, czego pragniemy, co nadaje naszemu życiu sens? Nie stawiamy sobie wcale ważnych, ale egzystencjalne pytania. Jezus chciał, aby apostołowie wycofali się na chwilę ze swoich zajęć i wszystkie sprawy i troski powierzyli Jemu. Dzisiaj Jezus przypomina nam o potrzebie pogłębionego życia duchowego. Dlatego mówi: Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne. Chciał, aby na jakiś czas wyłączyli się z aktywności i zanurzyli w strefę duchową. Doskonałym miejscem jest odosobnienie. Amen.