Kazanie na XI Niedzielę Zwykłą (13 VI 2021 r.)

Niedziela, 13 Czerwiec 2021 r.

Kazanie na XI Niedzielę Zwykłą (13 VI 2021 r.)

BRACIA I SIOSTRY!

Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej i założyciel przemysłu naftowego, urodził się w Zadusznikach (pod Mielcem) w 1822 roku. Gdy zdobył dyplom farmacji w Wiedniu, podjął pracę w aptece we Lwowie. Wraz z Janem Zehem uzyskał ropę naftową. W marcu 1853 roku oświetlił apteczną wystawę skonstruowaną przez siebie lampą naftową. Od razu wykorzystano ten wynalazek podczas nocnej nagłej operacji, co przyczyniło się do uratowania życia pacjentowi. Od 1854 roku pracował i prowadził swe badania w Gorlicach. Założył wówczas pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. Ignacy Łukasiewicz, wkrótce zbudował pierwszą dystylarnię. Ropa stała się dobrobytem i pomyślnością dla mieszkańców regionu i kraju. Ta nowa gałąź przemysłu stała się źródłem zarobków dla biednego ludu i przyszłym bogactwem Polski.

Ignacy Łukasiewicz, był człowiekiem żarliwej wiary, wrażliwym na ludzką krzywdę. Podczas epidemii cholery w Gorlicach bezinteresownie pomagał okolicznym mieszkańcom. W swej Chorkówce koło Krosna, gdzie zamieszkał, udzielał schronienia  powstańcom styczniowym. Finansował wiejskie szkoły, wspierał budowę dróg, mostów. Organizował samopomocowe kasy brackie i ufundował kościół w Zręcinie, gdzie został pochowany. On to był ojcem przemysłu naftowego, nie tylko u nas, ale i na całym świecie. Stał się dobrodziejem całej ludzkości. Jego życie i działalność można porównać do najważniejszego w dziejach ludzkości ruchu, jakim jest rzeczywistość królestwa Bożego. Chrystus porównuje je w dzisiejszej Ewangelii do nasienia wrzuconego w ziemię, które kiełkuje i rośnie. Albo do małego ziarnka gorczycy, z którego wyrośnie duże drzewo. Amen.