Kazanie na Boże Ciało (3 VI 2021 r.)

Czwartek, 03 Czerwiec 2021 r.

Kazanie na Boże Ciało (3 VI 2021 r.)

Kazanie na Boże Ciało (3 VI 2021 r.

Bierzcie to jest Ciało moje

BRACIA i SIOSTRY!

W Sienie, we Włoszech, od 1730 roku trwa nieustannie cud eucharystyczny. Historia ta rozpoczęła się 14 sierpnia 1730 roku. Tego dnia złodzieje, poszukując drogocennych rzeczy, włamali się do bazyliki św. Franciszka i zabrali z tabernakulum srebrną puszkę, pełną konsekrowanych komunikantów. Dwa dni później, kleryk, uczestnicząc w mszy św. w niedalekim sanktuarium Matki Bożej w Provenzano, zauważył, że w stojącej obok niego skarbonie jest pełno białych hostii. Po przeliczeniu okazało się, że jest ich dokładnie tyle, ile skradziono z kościoła w Sienie. Hostie wystawiono do adoracji w bazylice, skąd je skradziono. Ludzie tłumnie przybywali na modlitwę. Potem część odnalezionych hostii rozdzielono wiernym podczas Komunii św., a resztę pozostawiono do dalszej adoracji. W miarę upływu lat, ze zdumieniem stwierdzono, że nie wykazują one żadnych oznak starzenia, zachowują świeżość i ładny zapach. Po 50-ciu latach od ich kradzieży, przeprowadzono pierwsze badania i uznano to jako cud. Cud ten potwierdzono jeszcze w 1815 roku, czyli prawie 100 lat od kradzieży. Hostie nadal były świeże. Za 100 lat, kolejne analizy to też potwierdziły.

Tajemnica wcielenia Syna Bożego określa tajemnicę Eucharystii. Jezus jest realnie obecny w mszy św. i Komunii św. Jest to tajemnica miłości Boga. Jezus wciela się w Eucharystię, bo tego chce i trwa w niej. Mówił: Jestem z wami przez wszystkie dni, do skończenia świata. Pragnie, aby każdy z nas dostrzegł Jego żywą obecność, a zgromadzenie eucharystyczne przeżywało jako osobowe spotkanie z Nim. Podziękujmy dzisiaj Panu Jezusowi za ten bezcenny dar, który przybliża nas do nieba. Amen.