Kazanie na Uroczystość Trójcy Świętej (30 V 2021 r.)

Sobota, 29 Maj 2021 r.

Kazanie na Uroczystość Trójcy Świętej (30 V 2021 r.)

Kazanie o Trójcy Świętej (30 V 2021 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Dziś uroczystość Trójcy Świętej. Jeszcze zastanawiamy się, jak to jest, że jeden Bóg to Ojciec, Syn i Duch Święty? To coś z niepojmowanej tajemnicy Boga. Jednak, jedną z pierwszych rzeczy, jakie uczy się dziecko jest przeżegnanie się: W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. To też jedna z pierwszych rzeczy, jakie katecheci wkładają w głowę uczniom. Tłumaczą, że nie ma trzech bogów, ale że jest jeden Bóg w trzech Osobach. Skąd jednak wiemy, że w jedynym Bogu istnieją trzy Osoby? Z objawienia samego Jezusa Chrystusa, który jest wcielonym Synem Bożym. Sam Jezus mówi, że jest wcielonym Synem Bożym. Jezus mówi o Trójcy Świętej z osobistego doświadczenia, jako świadek Jej wewnętrznego życia. W Ewangelii św. Jana Jezus mówi o sobie jako posłanym przez Ojca, jako tym, który objawia chwałę Ojca. Mówi też o ścisłej jedności między Nim, Ojcem i Duchem Prawdy, który z mojego weźmie i objawi światu. Poza tym o Trójcy mówią Dzieje Apostolskie i świadectwa św. Pawła. Jezus mówił: Ja i Ojciec jedno jesteśmy; A kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał. Żydzi, przywiązani do prawdy, że jeden jest Bóg, nie mogli uznać, że jedność ta nie wyklucza troistości. W rzeczy samej Pan Jezus został zatem skazany na śmierć za to, że On siebie nazywał Bogiem. A to było dla nich bluźnierstwo!

W pierwszym, znanym opisie objawienia prywatnego Maryi, jest przypadek św. Grzegorza Cudotwórcy, który miał miejsce w 231 roku. Ukazała mu się Matka Boża wraz z św. Janem Apostołem. Na polecenie Maryi św. Jan objaśnił św. Grzegorzowi naukę o Trójcy Świętej. W następnym wieku, w 381 roku, ustalono na Soborze w Konstantynopolu, że Duch Święty pochodzi od Ojca przez Syna. Dziś we mszy św. wyznajemy: Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę. Amen.