Kazanie na Uroczystość I Komunii (30 V 2021 r.)

Niedziela, 30 Maj 2021 r.

Kazanie na Uroczystość I Komunii (30 V 2021 r.)

Kazanie na I Komunię św. (30 V 2021 r.)

DROGIE DZIECI, Drodzy Rodzice!

Msza św. jest najważniejszą sprawą na ziemi. Jest zarazem najmilszą Bogu z wszystkich spraw. Tak jest, gdyż w czasie mszy św. obecny w niej jest sam Pan Jezus. Jest obecny w słowie Bożym i pod postaciami chleba i wina oraz w Komunii św. Ksiądz w imieniu Boga zamienia chleb w prawdziwe Ciało Pana Jezusa, a wino w Jego prawdziwą Krew. Na koniec mszy dzieci dziś po raz pierwszy przyjmą Pierwszą Komunię św. Dzieci z lekcji religii wiedzą, że to nie będzie opłatek, ale najprawdziwsze Ciało Jezusa. Teraz, w czasie epidemii COVID-19, jako wierzący wszyscy jeszcze bardziej powinniśmy wierzyć i ufnie spoglądać na naszego BogaJezusa i w Nim szukać ukojenia naszych serc. Jezus Chrystus pozostawił nam bowiem siebie jako dar Chleba Żywego w Eucharystii. W sytuacji zagrożenia epidemicznego, w sytuacji czasowego bądź nieustannego zamknięcia kościołów, tym większa powinna być tęsknota nas wszystkich za pełnym uczestnictwem w mszy św. Trzeba wiedzieć, kto pobożnie uczestniczy w mszy św., ten czci Pana Boga, rozradowuje aniołów, buduje wspólnotę Kościoła, pomaga żywym i umarłym, a sam staje się uczestnikiem najwyższego dobra, jakie Bóg dał ludziom i dzieciom. Na koniec dzisiejszej uroczystości, dzieci otrzymają pamiątkę obrazek I-komunijny. Znajduje się na nim m.in. postać św. Józefa. Ten rok w Kościele Powszechnym jest bowiem poświęcony św. Józefowi. Św. Józef opiekował się Maryją, Matką Jezusa oraz małym Jezusem. Tak było w czasie narodzin Jezusa w Betlejem. Albo wtedy, gdy małemu Jezusowi zagrażało niebezpieczeństwo ze strony złego króla Heroda i postanowił uciec z całą rodziną do Egiptu. W końcu szukał 12-letniego Jezusa razem z Maryją, gdy Jezus został w kościele w Jerozolimie i nauczał uczonych. Dzieci również, tak jak modlą się do swego Anioła Stróża, tak samo powinny modlić się do św. Józefa, gdyż zawsze was obroni. Amen.