Kazanie na VIII Niedzielę Wielkanocy (23 V 2021 r.)

Niedziela, 23 Maj 2021 r.

Kazanie na VIII Niedzielę Wielkanocy (23 V 2021 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Dziś Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Studiując pismo św. już w pierwszej księdze Rodzaju ST dowiadujemy się, że Duch Święty uczestniczy w stworzeniu świata. Czytamy: Duch Boży unosił się nad wodami. Dalejprorocy mówili pod natchnieniem Ducha Świętego. Całe pismo św. zostało napisane przez autorów natchnionych przez Ducha Świętego. Duch Święty pełnił doniosłą rolę przy narodzeniu Chrystusa. Pamiętamy jak anioł Gabriel odpowiedział na pytanie Maryi, kiedy zapytała się, w jaki sposób pocznie Jezusa. Anioł Gabriel odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie. Inne wielkie wydarzenie, związane z Duchem Świętym, wydarzyło się w Wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy. Pamiątkę tego wydarzenia świętujemy dzisiaj. Tak jak słyszeliśmy w pierwszym Czytaniu z Dziejów Apostolskich: Nagle spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które rozdzieliły się, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym. Duch Święty czuwa nad Kościołem i prowadzi go od 2000 tysięcy lat jego historii, a bramy piekielne go nie przemogą. Ducha Świętego otrzymaliśmy w dniu naszego chrztu. Zostaliśmy Nim umocnieni w sakramencie bierzmowania. Jest obecny w każdym sakramencie. Kapłan sprasza Go podczas każdej mszy św. przed przeistoczeniem. Rozgrzesza mocą Ducha Świętego w sakramencie spowiedzi. Duch Święty jest spraszany przy udzielaniu sakramentu kapłaństwa. Jaka jest moc Ducha Świętego pamiętamy, gdy wrócimy wspomnieniami do pierwszego przyjazdu papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, gdy spraszał Jego moc dla przeobrażenia naszej ojczyzny. Mówił: Niech zstąpi Duch Twój  i odmieni oblicze ziemie, tej ziemi. I wiemy, co się dalej działo z naszą ojczyzną. Powstała m.in. Solidarność. Duch Święty pomaga, gdy Go o to prosimy. Amen.