Kazanie na VI Niedzielę Wielkanocy (9 V 2021 r.)

Niedziela, 09 Maj 2021 r.

Kazanie na VI Niedzielę Wielkanocy (9 V 2021 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Istotnym wymiarem uczestnictwa chrześcijanina w życiu religijnym jest realizacja miłości, która ma swoje źródło w Bogu i której miarą jest Jezus Chrystus. Miłość bliźniego jest sprawdzianem chrześcijaństwa. Gdy w nocy z 14/15 kwietnia 1912 roku, podczas pierwszego rejsu statku Titanic zderzył się on z górą lodową i zaczął tonąć, i stewardzi kazali pasażerom wracać do kajutwszyscy zaczęli się denerwować. Wtedy, będący na statku ksiądz znowu podniósł rękę i nagle znowu wszyscy ucichli. Pasażerowie byli pod wrażeniem opanowania księdza. Zaczął odmawiać Różaniec. Jak wspominała jedna z ocalałych pasażerek: Modlitwy wszystkich, niezależnie od wyznania, mieszały się ze sobą. – Ksiądz, kontynuując modlitwę, zaprowadził nas w miejsce, gdzie opuszczano łodzie ratunkowe. Pomagał kobietom i dzieciom, szepcząc im słowa dodające otuchy i odwagi. Ksiądz Thomas Byles (o którym mowa), mógł wsiąść na pokład jednej z szalup. Zamiast tego pozostał z pasażerami do ostatnich chwil, udzielając im sakramentów. Tak samo postąpili dwaj pozostali księża, będący na tym statku: Josef Peruschitz i Józef Montwiłł. Ten ostatni, Józef Montwiłł, gdyby dotarł do Stanów Zjednoczonych, mógłby przejść do historii jako litewski Oskar Kolberg. Wiózł bowiem ze sobą zapis zebranych przez kleryków z Sejn 600 ludowych pieśni litewskich z Suwalszczyzny, na których publikację nigdy nie zgodziły się carskie władze. Zamierzał wydać je w Stanach Zjednoczonych. Dla większości pasażerów zabrakło miejsca w łodziach ratunkowych. Z 2,5 tys. pasażerów – zginęło 1,5 tys. Każdemu z księży oferowano miejsce w szalupach, ale wszyscy odmówili i utonęli, do końca ratując dusze współpasażerów. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi – mówi Jezus w dzisiejszej Ewangeliijeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Amen.