Kazanie na 3 maja 2021 r.

Poniedziałek, 03 Maj 2021 r.

Kazanie na 3 maja 2021 r.

Dziś święto Królowej Polski i 230 rocznica Konstytucji 3 Maja. Dla nas Polaków, cudowne działanie Jasnogórskiego obrazu Maryi z Dzieciątkiem zaczęło się w 1384 roku. Wtedy to  książę Władysław Opolczyk przekazał paulinom z częstochowskiego klasztoru obraz. Obraz zmienił nie tylko ich życie, ale wiele pokoleń Polaków. Gdy został w 1717 roku ukoronowany, car Rosji Piotr I, występuje jako rozjemca w sporach szlachty z królem. Dno kryzysu wewnętrznego osiągnęła Rzeczpospolita w okresie saskim (podczas panowania Augusta II i jego syna, Augusta III Sasa). Sejm praktycznie nie działał, gdyż ciągle był zrywany na polecenie polskich magnatów i zagranicznych zleceniodawców. Po śmierci Augusta III (w 1763 roku), pod osłoną rosyjskich wojsk, na ostatniego króla został wybrany stolnik litewski Stanisław Poniatowski, w pełni popierany przez Rosję. Jeszcze w latach 1768–1772 przeciwko Rosji nastąpił zryw patriotyczny zwany konfederacją barską. Jeszcze Sejm rozbiorowy podjął korzystną dla Polski Komisję Edukacji Narodowej w 1773 roku. Po długim czasie, od 1780 roku nie było wojsk rosyjskich w Polsce, bo były zajęte wojną z Turcją. Sejm w tym korzystnym dla Polski czasie  uchwalił w dniu 3-go maja 1791 roku konstytucję. Zapisano w niej m.in.: Nasze wolności są zagwarantowane. Jesteśmy wolnym i niepodległym narodem. Gwarantowała też tolerancję religijną. Gorzej brzmiał fragment dotyczący chłopów. Znaleźli się więc zdrajcy, tzw. targowiczanie (Franciszek Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski i Stanisław Szczęsny Potocki), którzy w 1792 roku w miejscowości Targowica poprosili carycę rosyjską Katarzynę II o pomoc armii rosyjskiej. Następnie (w 1793 roku) nastąpił II rozbiór Polski. Jeszcze w 1974 roku generał Tadeusz Kościuszko próbował ratować Polskę, ale po przegranym powstaniu, zaborcy w 1795 roku podzielili Polskę na 3 części. Stan niewoli Polaków trwał przez 123 lata. Polska na nowo wróciła na mapę świata w 1918 roku.