Kazanie na Niedzielę Zmartwychwstania P. (4 IV 2021 r.)

Niedziela, 04 Kwiecień 2021 r.

Kazanie na Niedzielę Zmartwychwstania P. (4 IV 2021 r.)

Kazanie na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (4 IV 2021 r.)

BRACIA i SIOSTRY!

Relacje ewangeliczne o zmartwychwstaniu Pana Jezusa wywodzą się z czasów, gdy pierwszy Kościół nadal był wstrząśnięty wydarzeniem, jakim było zmartwychwstania. Dopiero próbował zrozumieć, co to oznacza? Pierwsi chrześcijanie byli przekonani, że Chrystus zmartwychwstał cieleśnie. Wierzyli w to, gdyż świadkowie widzieli pusty grób, a Jezus ukazywał się po zmartwychwstaniu. Gdyby zobaczyli tylko pusty grób, bez późniejszych spotkań i rozmów z Jezusem, można by wysnuć hipotezę, że grobowiec został obrabowany, a ciało Chrystusa wykradziono. Wcześniej byli świadkami strasznych tortur zadanych Jezusowi i Jego śmierci krzyżowej. Gdyby spotkali się z Jezusem, a grób byłby pusty, uznaliby to za zwidy. Gdyby ciało Jezusa znajdowało się nadal w grobie, uczniowie łatwo by je znaleźli. Grobowiec naprawdę musiał być pusty, a uczniowie spotkali kogoś, kogo początkowo nie poznali, bo był przemieniony, ale potem rozpoznali w Nim Pana Jezusa.

W uczniach po zmartwychwstaniu Chrystusa zaszła też radykalna zmiana. Za Jego życia byli czasami małostkowi i tchórzliwi. Opuścili Jezusa. Jednak w tych wylęknionych, bojaźliwych ludzi zmartwychwstanie tchnęło nową moc. Zaakceptowali prawdę o ukrzyżowaniu Mesjasza. Uczniowie stali się świadkami Jego zmartwychwstania. Ta radykalna zmiana w uczniach doprowadziła do powstania Kościoła. Mimo, że nikt nie widział zmartwychwstania Pana Jezusa, pozostawiło ono trzy ślady: pusty grób, spotkania Jezusa z uczniami i ich radykalną przemianę po śmierć męczeńską. Gdyby nie było zmartwychwstania, jaki sens miałoby życie? Bez perspektywy wieczności bylibyśmy organicznym bytem: To, co zniszczalne, przyodzieje się w niezniszczalność, a to, co śmiertelne, przyodzieje się w nieśmiertelność. Amen.