Kazanie na święto Matki Bożej Gromnicznej (2 II 2021 r.)

Wtorek, 02 Luty 2021 r.

Kazanie na święto Matki Bożej Gromnicznej (2 II 2021 r.)

Kazanie na święto Matki Bożej Gromnicznej (2 II 2021 r.) B

BRACIA i SIOSTRY!

Dzień, w którym Maryja wraz z Józefem ofiarowała Dzieciątko Jezus Bogu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawicielem narodów, święty papież Jan Paweł II ustanowił Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Maryja ofiarowała Panu Bogu największy Dar – jaki o trzymała – Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym złożyła w ofierze siebie. Podobną ofiarę z siebie samych składają osoby konsekrowane – siostry zakonne – które, podobnie jak Jezus w świątyni, oddają swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Święty Jan Paweł II mówił o siostrach zakonnych, że: skarbem Kościoła. Ich wkład w życie społeczne i religijne jest ogromny. Prowadzą przedszkola i szkoły. Opiekują się bezdomnymi w przytuliskach i terminalnie chorymi w hospicjach. Pomagają samotnym matkom, osobom uzależnionym od narkotyków i alkoholu, starszym i niedołężnym. Prowadzą w Polsce 33 szpitale, 244 ambulatoria, 267 domów starców oraz ponad 50 sierocińców. Siostry zakonne podobnie służą ludziom na całym świecie.

Historia Kościoła pokazuje, że w każdym czasie są ludzie, którzy na wzór ewangelicznej Marii podejmują życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Zakony są ważną cząstką Kościoła. Zapotrzebowanie na ich działalność nie maleje, a stale rośnie. Prośmy dzisiaj Pana Boga o nowe powołania zakonne. Módlmy się za siostry i braci zakonnych, żeby byli wierni swojemu powołaniu.

W dzień 2-gi lutego, w tradycji polskiej przynosimy do kościoła świece przynoszą je również dzieci do I-ej Komunii św. Pobłogosławione, na wzór Maryi, będą nas prowadzić do Jezusa, i jak Maryja – chronić przed gromami i innymi niebezpieczeństwami. Amen.